Patates (Solanum tuberosum L.) genotiplerinin tuz stresine tepkilerinin laboratuvar ve sera koşullarında karşılaştırılması
Comparison of potato genotypes for salt tolerance under laboratory and greenhouse conditions
  1. Tez No: 547707
  2. Yazar: CEHİBE TARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Strese toleranslı çeşit ıslah programlarının başarıya ulaşması için doğru gen kaynaklarının ve etkili seleksiyon yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir. Bu çalışmada, farklı 25 patates genotipinin laboratuvar ve sera koşullarında tuzluluk stresine tepkileri karşılaştırılmıştır. Genotipler, doku kültüründe yaklaşık 4 hafta boyunca, MS0 besi ortamında büyütülmüştür. Saksılarda bir aylık gelişimin ardından bitkilerin yarısı tuzlu (120 mM NaCl) su ile sulanırken diğer yarısı normal çeşme suyu ile sulanmıştır. Laboratuvar çalışmasında ise bitkicikler standard MS0 ve NaCI (120 mM) içeren MS0 besi ortamlarında 7 hafta boyunca büyütülerek gelişim farklılıkları incelenmiştir. Sera koşullarında, yumru verimi açısından CIP800258, CIP397100.9, CIP392032.2, CIP304406.31 genotiplerinin tuza stresine karşı toleranslı, CIP380496.6, CIP396273.48, CIP398208.219 ve DT12062.42 genotiplerinin ise hassas olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak patateste tuzluluğa toleranslı çeşit geliştirilmesini amaçlayan ıslah programlarında gerek ebeveyn seçiminde gerekse seleksiyonun doğru bir şekilde yapılmasında yumru oluşumu ve büyümesinin ölçülmesine olanak veren yöntemlerin kullanılmasının daha uygun olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breeding programmes particularly demand proper selection of gene sources and efficient selection methods. In this study, 25 different potato genotypes were investigated to salinity stress under greenhouse and laboratory conditions. Plants were propagated in MS0 approximately 4 weeks. One month after transplanting, half of the plants were subjected to 120 mM NaCI stress in greenhouse until harvest maturity. In the laboratory study, plant growth rates were measured in MS0 medium containing MS0 and NaCL (120mM) for 7 weeks. In greenhouse conditions, in terms of tuber yield, CIP800258, CIP397100.9, CIP392032.2, CIP304406.31 were tolerant to salt stress, CIP380496.6, CIP396273.48, CIP398208.219 and DT12062.42 genotypes were sensitive to salt stress. As a conclusion, advantage of obtaining yield data in greenhouse conditions and convenience for parent choosing and accurate selections during breeding programmes to develop salt tolerant potatoes are major outputs that will lead establishing trials in greenhouse conditions rather than laboratory