Batman il merkezi ile Hasankeyf ilçesinde yayılış gösteren miksomisetlerin araştırılması
Investigation of myxomycetes spreading in Batman city center and Hasankeyf
- Tez No: 547709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ BABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma 2017-2019 yılları arasında, Batman İli ve Hasankeyf ilçesinde 13 farklı lokaliteden toplanan örnekler üzerinde yapılmıştır. Örnekler; çeşitli yapraklar, ağaç kabukları, çürümüş bitkisel materyallerden ve hayvansal atıklardan elde edilmiştir. Toplanan tüm numunelere nem odası tekniği uygulanarak miksomiset sporoforlarıgeliştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca yapılan geziler sonucunda doğal ortamında gelişmiş olan miksomisetlerde toplanmıştır. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucu elde edilen örneklerden 5 takım, 7 familya 12 cinse ait toplam 33 takson tespit edilmiş olup bunlardan Didymium decipiens Meyl Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on samples collected from 13 different localities in the province of Batman and Hasankeyf between 2017-2019. Examples; various leaves, bark, decayed plant material and animal waste. All collected samples were carried out to moisture chamber technique for to develop myxomycetes sporophore. In addition, myxomycetes were collected from natural area on materials. As a result of field and laboratory studies, 33 taxa obtained and identified belonging to 5 ordo, 7 families and 12 genera and Didymium decipiens Meyl new record for Turkey.