Resim sanatında popüler kültür getirilerinin kadın bedeni üzerinden temsili
Representation of popular cultural returns in painting through the female body
- Tez No: 547752
- Danışmanlar: DOÇ. NEVİN YAVUZ AZERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sanayinin gelişmesinden sonra oluşan kitle kültürü tüketim ile paralel ilerlemiştir. Günümüzde de popüler kültür ve kitle kültürü tek bir amaca hizmet etmiştir. Tüketme arzusu reklamlar üzerinden kitlelere ulaştırılmıştır. Bu tüketim çarkına zamanla kadın bedeni dahil olmuştur. Tüketim ve kitle kültürünün getirmiş olduğu bir dayatma ile kadın bedeni seyirlik nesne ve tüketim objesi olmuştur. Kadın bedeni tüketimin her alanında yaratılan imajlarla ve satış yöntemleri ile tüketimin, cazibenin, arzulamanın bir ürünü haline gelmiştir. Popüler kültür ve tüketim sanat tarihine baktığımız zaman Pop Art'ta yankısını bulmuştur. Popüler kültürün sanatı olan Pop Art dönemin tüketim nesnelerini kendine malzeme edinmiştir. Sanat tarihine baktığımız zaman en çok kullanılan kadın bedeni ve güzelliği olmuştur. Dönemin popüler olan ideal güzellik anlayışını ve gelişimi resim sanatında gözlemlenmiştir. Kadın bedeni tarih boyunca değişmiş ve sembolik bir anlam kazanmıştır. Yazarlardan ressamlara, heykellerden, mozaiklere kadar kadın bedeni dönemin popüler olan ideal beden algısı ile tasvir edilmiştir. Sanayi Devriminden sonra tüketimin artmasıyla birlikte kadın bedeni tüketilen cezbedici nesne halini almıştır.
Özet (Çeviri)
Mass culture after the development of industry has progressed in parallel with consumption. Today, popular culture and mass culture serve a single purpose. The desire to consume is conveyed to the masses through advertisements. The female body has been included in this consumption wheel over time. A woman's body has become an object and an object of consumption through an imposition of consumption and mass culture. The woman's body has become a product of consumption, attractiveness and desire through the image created in every aspect of consumption and sales methods. When we look at the history of popular culture and consumption art, pop art has found its repercussions. Pop Art, The Art of popular culture, has acquired its consumption objects. When we look at the history of art, the most widely used female body and beauty has been. The concept of the ideal beauty that was popular at the time and its development was observed in the art of painting. The female body has changed throughout history and gained symbolic meaning. From writers to painters, sculptures and mosaics, the female body was depicted with the ideal body perception of the era. After the industrial revolution, with the increase in consumption, the female body became the attractive object consumed.