Katılım bankacılığı ve Türkiye ekonomisine katkıları
Participation bank and contributions to Turkey economy
- Tez No: 547788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDİM DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Katılım bankaları günümüzde insanlar tarafından oldukça tercih edilmektedir. Bu tercihin altında yatan etmenleri başta dini inançlar olmak üzere ekonomik ve sosyal nedenler olmak üzere üç grupta toplayabiliriz. Özellikle inançları gereği ellerinde bulunan fonları faize yatırmak istemeyen faize duyarlı olan insanlar katılım bankaları aracılığı ile fonlarını değerlendirebilmektedir. Katılım bankaları bu özellikleri ile klasik bankaların hem alternatifi hem de tamamlayıcısı konumundadırlar. Dünyada başta körfez ülkeleri olmak üzere atıl fonların ekonomiye kazandırılması açısından 1960'lı yıllardan itibaren gelişme gösteren katılım bankaları ülkemizde de 1980'li yıllardan itibaren hızla gelişmeye başlamış ve günümüzde bu bankaların rakamları incelendiğinde klasik bankaların alternatifi konumuna ulaştıkları görülmektedir. Ancak katılım bankalarının müşterilerine sunduğu ürünlerin çeşitliliği ve bu ürünlerin kullanım koşulları incelendiğinde klasik bankalara göre oldukça sınırlı kalmaktadır. Bu da katılım bankalarının daha çok klasik bankaların tamamlayıcısı olmasına neden olmaktadır. Katılım bankaları bir ekonominin gelişme göstermesi açısından çok önemlidir. Reel ekonomi açısından çok önemli olarak görülen Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ)'in klasik bankalardan finansman sağlama özelliği sınırlıdır. Ancak katılım bankaları sağladıkları ürünlerle reel ekonomi için can damarı olarak görülen Küçük ve Orta Boy İşletmeleri (KOBİ) klasik bankalara göre daha rahat finanse edebilmekte ve ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlamaktadır. Başta ülkemiz olmakla birlikle tüm dünya ülkelerinde atıl fonların ekonomiye kazandırılması ve ihtiyaç duyanlara aktarılması açısından katılım bankalarının teşvik edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Participation banks are highly preferred by people today. We can gather the factors underlying this preference in three groups, primarily religious, economic and social. Especially people who do not want to put funds in interest earning accounts due to their beliefs, can invest their funds through the participation banks. Participation banks having these features are both alternative and complementary to classical banks. Participation banks, which have developed since 1960s in terms of earning the idle funds, especially in the Gulf countries, have started to develop rapidly in our country since the 1980s, and nowadays, when the figures of these banks are examined, it is seen that they have reached to the alternative position of classical banks. However, when the diversity of the products offered by the participation banks to the customers and the usage conditions of these products are examined, it is rather limited compared to the classical banks. This causes participation banks to be more complementary to the classical banks. Participation banks are very important in terms of the development of an economy. Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs), which are seen as very important in terms of real economy, have limited ability to provide financing from classical banks. However, small and medium sized enterprises (SMEs), which are regarded as vital for the real economy with the products they provide, can be financed more easily by participation banks than by classical banks and this contributes to the growth of the country's economy. Participation banks need to be encouraged in terms of bringing the idle funds to all economies of the countries in the world together with our country and in terms of financing the companies in need of them.