Mikrobakterilerin mikroskopik tanısında kullanılan iki asit-fast boyama yönteminin karşılaştırılması
The Comparison of two acid-fast staining procedures in laboratory diagnosis of mycobacteria
  1. Tez No: 54781
  2. Yazar: NURTEN BEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
VI- ÖZET: Aktif tüberkülozun laboratuvar tanısında altın standart kültürdür. Klasik kültür yöntemi birçok laboratuvar tarafından kullanılmakla beraber, çeşitli aside dirençli boyama yöntemleri ile hazırlanan yaymaların mikroskopik incelenmesi de ucuz, kolay ve hızlı bir yöntem olarak halen önemini korumaktadır. Çalışmamızda, Ziehl-Neelsen (Z-N) ve Rhodamine-Auramine (R-A) boyama yöntemlerinin, kültür sonuçları standart alınarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çeşitli kliniklerden gönderilen 220 balgam örneğinin 45'inin kültüründe üreme olmuştur. Çalışmamızda sensitivite, spesifite, pozitif prediktif ve negatif prediktif değerler Z-N boyama yöntemi için sırasıyla %68.9, %100.0, %100.0, %92.5, R-A boyama yöntemi için ise %86.7, %94.3, %79.6, %96.5 olarak bulunmuştur. Her iki boyama yöntemine ait sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde, bu değerlerin sırasıyla %83.7, %100.0, %100.0 ve %96.5 olduğu görülmektedir. R-A boyama yönteminde %20.4 oranında yalancı pozitiflik gözlenirken Z-N boyama yönteminde yalancı pozitiflik saptanmamıştır. İki boyama yöntemi arasındaki uyum %82 olarak bulunmuştur. Sensitivitesi Z-N boyama yönteminden daha yüksek olan R-A boyama yönteminin yalancı pozitiflik oranı dikkate alındığında özellikle pozitif olgularda Z-N boyama yöntemine de ihtiyaç duyulacağı ve sonuçta her iki yöntemin birlikte kullanılması gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY THE COMPARISON OF TWO ACID-FAST STAINING PROCEDURES IN LABORATORY DIAGNOSIS OF MYCOBACTERIA The cultural method is a gold standart in laboratory diagnosis of active tuberculosis. With widely use of conventional cultural methods by most of laboratories, the microscopic examination of smears stained by various acid fast stains remains significant and it is cheap, easy and relatively rapid method. In our study it was aimed to compare the two staining procedures, Ziehl- Neelsen (Z-N) and Rhodamine-Auramine (R-A), by using the results of culture as standart. Mycobacterial growth was observed in 45 of 220 sputum samples from various clinics. The sensitivity, specificity, positive predictive value and negative predictive value for Z-N and R-A staining methods were found to be 68.9 % and 86.7 %, 100.0 % and 94.3 %, 100.0 % and 79.6 %, 92.5 % and 96.5 %, respectively. When the results of both staining methods were combined and evaluated together, the sensitivity, specifity, positive predictive value and negative predictive value were calculated as 83.7 %, 100.0 %, 100.0 % and 96.5 %, respectively. Although false positive results was obtained by 20.4 % in R-A method, no false positive result was obtained in Z-N method. The consistency between two staining methods was found to be as 82 %. When the false positive rate of R-A staining method, which is more sensitive than Z-N method, was took in to consideration, Z-N staining method was needed particulary in R-A positive specimens. As a result, it was concluded that both staining methods must be used together. 40