Trigliseridden zengin LDL ve HDL'nın lenfosit hücre kültüründeki kolesterol alışverişine etkileri
The Effects of triglyceride-rich LDL and HDL upon cholesterol influx and efflux in the lymphocyte culture
- Tez No: 54782
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKER KUTLUAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Epidemiyolojik çalışmalar, kardiyovasküler hastalıkların yüksek serum trigliserid düzeyleri ile indirekt olarak ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmada, öncelikle, in vivo ve in vitro şartlarda hipertrigliserideminin LDL ve HDL nötral lipid kompozisyonu üzerine olan etkisi araştırıldı. Hipertrigliseridemik hastalardan elde edilen verilerle bir hiperbolik satürasyon eğrisi oluşturuldu: LDL için; LDL-trigliserid / LDL-trigliserid + LDL-kolesterol ester = 0.512 serum trigliserid / 198 + serum trigliserid, HDL için; HDL-trigliserid / HDL- trigliserid + HDL-kolesterol ester = 0.710 serum trigliserid / 431 + serum trigliserid. Konsantre VLDL ile inkübe edilen LDL ve HDL den in vitro koşullarda elde edilen trigliseridden zengin LDL ve HDL de in vivo olarak elde edilenlerle hemen hemen benzer özelliklere sahipti, ikinci olarak, elde ettiğimiz trigliseridden zengin LDL ve HDL nin lenfosit kültürlerinde kolesterol alışverişine olan etkileri incelendi. Trigliseridden zengin LDL nin normal LDL ye lenfositteki kolesterol sentezi üzerinde daha az inhibitor etkiye sahip olduğu, lenfositlerden kolesterol çıkartüışı bakımından trigliseridden zengin HDL ile normal HDL arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığı bulundu. Bu sonuçlara göre; (a), LDL ve HDL-trigliserid düzeyi üzerinde serum trigliserid düzeyi belirleyici bir etkiye sahiptir, (b), trigliseridden zengin LDL nin lenfosite reseptörel ya da diğer yollardan girişi normal LDL den daha az olabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF TRIGLYCERIDE-RICH LDL AND HDL UPON CHOLESTEROL INFLUX AND EFFLUX IN THE LYMPHOCYTE CULTURE Epidemiological studies have established that cardiovascular diseases are indirectly associated with elevated serum triglyceride. In this study, first, the effects of hypertriglyceridemia on the neutral lipid composition of LDL and HDL in vivo and in vitro has been examined. The data obtained from hypertriglyceridemic patients were fitted a hyperbolic saturation curve: For LDL, LDL-triglyceride / LDL-triglyceride + LDL-cholesterol ester = 0.512 serum triglyceride / 198 + serum triglyceride; for HDL, HDL- triglyceride / HDL- triglyceride + HDL-cholesterol ester = 0.710 serum triglyceride / 431 + serum triglyceride. In vitro transfer of triglyceride from concentrated VLDL to VLDL-depleted serum produced triglyceride-rich LDL and HDL that had almost similar properties. Second, the effects of triglyceride-rich LDL and HDL in vitro on cholesterol influx and efflux in the lymphocyte culture was examined. The obtained data showed that triglyceride-rich LDL had less inhibitory effect on cholesterol synthesis than normal LDL. There was no significant difference between triglyceride rich HDL and normal HDL in regarding to cholesterol uptake from lymphocyte. From these data, it could be concluded that (a), LDL and HDL triglyceride are a predictable function of plasma triglyceride level, (b), the entering of triglyceride-rich LDL into lymphocyte via receptor or the other ways may not be less than normal LDL. 36