Mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrencilerinin okula bağlılığı ile sınıf içi çatışma yaşama nedenleri arasındaki ilişki
The relationship between the causes of in-class conflicts experience and students at vocational high schools' commitment to their schools
  1. Tez No: 547810
  2. Yazar: SUZAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin okula bağlılığı ile sınıf içi çatışma yaşama nedenleri arasındaki ilişkiyi öğrenci görüşleri doğrultusunda araştırmaktır. Bu araştırmanın çalışma evrenini 2017-2018 eğitim öğretim yılında Düzce il merkezindeki sekiz resmi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin dokuz, on ve on birinci sınıflarında öğrenim gören 4070 öğrenci, örneklemini ise araştırma evreninden tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilmiş dokuz, on ve on birinci sınıfta öğrenim gören 1039 öğrenci oluşturmaktadır. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) öğrencilerinin okula bağlılığı ile sınıf içi çatışma yaşama nedenleri arasındaki ilişkinin cinsiyet, sınıf ve alan değişkenlerinin incelenmesi amacıyla Önen (2014) tarafından uyarlaması yapılan Öğrencinin Okula Bağlılığı Ölçeği ile Argon (2009) tarafından geliştirilen Sınıf İçi Çatışma Yaşama Nedenleri Ölçeği kullanılmıştır. Betimsel istatistiklerde yüzde ve frekans analizi, cinsiyet değişkenine göre yapılan karşılaştırmalarda bağımsız gruplar için t-testi, sınıf ve alan değişkenlerine göre yapılan karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi (ANOVA), iki ölçek arasındaki ilişkiler incelenirken Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı ve sınıf içi çatışma nedenlerinin yordanmasında çoklu doğrusal regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. MTAL öğrencilerinin okula bağlılıklarının ortalamanın üstü (katılıyorum) bir düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okula bağlılığın alt boyutlarda en yüksek değeri sırasıyla bilişsel bağlılık-geleceğe yönelik istekler, duygusal bağlılık-aile desteği almıştır. MTAL öğrencilerinin sınıf içi çatışma yaşama nedenlerine ilişkin algılarının çok yüksek olmadığı, orta düzeyde olduğu görülmektedir. MTAL öğrencilerinin okula bağlılığında cinsiyetin etkisi incelendiğinde bilişsel bağlılık-okul çalışmalarının kontrolü, bilişsel bağlılık-geleceğe yönelik istekler ve dışsal güdülenme alt boyutlarından elde ettikleri puanların cinsiyete göre farklılaştığı görülmektedir. Buna göre, kız öğrencilerin bilişsel bağlılık-okul çalışmalarının kontrolü ve bilişsel bağlılık-geleceğe yönelik istekler alt boyutlarından elde ettikleri puan ortalamaları erkek öğrencilere göre istatistiksel olarak daha yüksek iken, dışsal güdülenme alt boyutunda erkek öğrencilerin elde ettikleri puan ortalamaları kız öğrencilere göre istatistiksel olarak daha yüksektir. MTAL öğrencilerinin okula bağlılığında sınıf düzeyinin etkisi incelendiğinde toplam puan ile bilişsel bağlılık-okul çalışmalarının kontrolü, bilişsel bağlılık-öğretmen öğrenci ilişkileri, duyuşsal bağlılık-akran desteği ve dışsal güdülenme alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılaşma görülmüştür. MTAL öğrencilerinin sınıf içi çatışma yaşama nedenlerine ilişkin görüşlerde cinsiyetin etkisi incelendiğinde öğrenci kişilik özellikleri alt boyutu dışında öğretmenin öğrenciye değer vermemesi, öğretmenin öğrenme öğretme ortamı becerileri, öğretmenin iletişim becerileri, öğretmenin adaletli davranmaması, öğretmenin yanlı davranması, öğretmenin sınıf kurallarına uyma davranışı, öğrenci davranışları alt boyutlarından ve ölçeğin toplamından elde ettikleri puanların cinsiyete göre istatistiksel olarak farklılaştığı görülmektedir. MTAL öğrencilerinin sınıf içi çatışma yaşama nedenleri hakkındaki düşüncelerinin sınıf düzeylerine göre anlamlı olarak istatistiksel olarak farklılaşmadığı görülmektedir. MTAL öğrencilerinin sınıf içi çatışma yaşama nedenlerine ilişkin görüşlerde alanların etkisi incelendiğinde; öğretmenin yanlı davranması, öğrenci davranışları, öğretmenin öğrenciye değer vermemesi, öğretmenin sınıf kurallarına uyma davranışı, öğretmenin öğrenme öğretme ortamı becerileri, öğrenci kişilik özellikleri, öğretmenin iletişim becerileri, öğretmenin adaletli davranmaması boyutlarında istatistiksel olarak farklılaştığı görülmektedir. MTAL öğrencilerinin okula bağlılıkları ile sınıf içi çatışma yaşama nedenleri arasında anlamlı bir ilişki söz konusudur. MTAL öğrencilerinin okula bağlılıkları ile sınıf içi çatışma yaşama nedenleri arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. Bilişsel bağlılık alanında okul çalışmalarının kontrolü, öğretmen-öğrenci ilişkisi, geleceğe yönelik istekler ve dışsal güdülenme alt boyutları sınıf içi çatışma yaşama nedenlerinde anlamlı birer yordayıcıdır. MTAL öğrencilerinin sınıf içi çatışma yaşama nedenlerini en yüksek düzeyde öğretmen öğrenci ilişkisi yordarken, en düşük düzeyde ise geleceğe yönelik istekler yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between the commitments of students in the vocational and technical high schools to their schools and the reasons of class conflicts. The population of this study was 4070 students studying in nine, eleventh and eleventh grade of eight public Vocational and Technical Anatolian High Schools in Duzce city center in 2017-2018 academic year. The sample is composed of 1039 students studying in nine, eleventh and eleventh grade selected from the research population by stratified sampling method.In order to examine gender, class and field variables of the relationship between vocational and technical Anatolian students' school loyalties and the reasons of class conflicts, the Student's School Engament Scale which was adapted by Önen (2014) and the In-Class Conflict Reasons Scale developed by Argon (2009) . Percentage and frequency analysis for descriptive statistics, t-test for independent groups in comparison with gender variables, one-way ANOVA in comparison with class and field variables, Pearson Moments Product Correlation Coefficient and multiple linear regression analysis techniques were used to predict the causes of class conflicts. It is concluded that students at Vocational and Technical Anatolian high schools' commitment to their school is above the average (I agree). Mental loyalty, future-oriented desires, emotional attachment and parental support respectively have the highest value of loyalty to schools in sub-dimensions. It is found that students at Vocational and Technical Anatolian high schools' awareness about the reasons of experiencing in-class conflicts is not very high(moderate). When the influence of genders on students at Vocational and Technical Anatolian high schools' commitment to schools is scrutinized, it is seen that the points they received from the sub-dimensions of mental loyalty-control of school work, mental loyalty-future-oriented desires and external motivation differ by gender. While average points female students received from the sub-dimensions of mental loyalty-control of school work, mental loyalty-future-oriented desires are statistically higher than male students' average points, the average points male students received from the sub-dimension of mental loyalty-external motivation is higher than female students' average points. When the influence of class level on students at Vocational and Technical Anatolian high schools' commitment to schools is analyzed, there are significant differentiations in the total points, the sub-dimensions of mental loyalty-control of school work, mental loyalty-student-teacher relationships, emotional attachment-peer support and external motivation. When the effects of gender in the opinions of students at Vocational and Technical Anatolian high schools about the causes of conflict within the class are examined, it is obvious that the points they received from the sub-dimensions of teachers' not valuing students, teachers' learning-teaching environmental skills, teachers' communication skills, teachers' unjust attitudes, teachers' biased behaviors, teachers' behavior of complying with the school rules, student behaviors and the sum of the scale statistically differ by gender. It is seen that the opinions of students at Vocational and Technical Anatolian high schools about the causes of in-classroom conflicts are not statistically different according to their class levels. When the effect of fields in the opinions of students at Vocational and Technical Anatolian high schools about the reasons of in-class conflicts is examined, differentiations are statistically obvious in the sub-dimensions of teachers' biased attitudes, student behaviors, teachers' not caring about students, the behavior of teachers to follow class rules, teachers' learning-teaching environmental skills, student personality traits, teachers' communication skills and teachers' unjust behaviors. There is a significant negative correlation between school commitments of students at Vocational and Technical Anatolian high schools and causes of conflicts in classrooms. The sub-dimensions of control of school work, student-teacher relationship, future-oriented desires and external motivation are significant predictors of reasons of in-classroom conflicts. While the sub-dimension of student-teacher relationship predicts the causes of in-classroom conflicts at the highest level, the sub-dimension of future-oriented desires predicts it at the lowest level.