Psikolojik sözleşme ve psikolojik sözleşmeyi işgören algısına göre inceleyen nicel bir çalışma
The psychological contract and a quantitative study investigating the psychological contract according to employee perception
  1. Tez No: 547811
  2. Yazar: TÜRKER OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, psikolojik sözleşme taraflarından işgörenin algısı analiz edilmeye çalışılmıştır. Psikolojik sözleşme, işletme ile işgören arasında karşılıklı beklenti ve yükümlülükleri içeren ve işgörenin algısıyla şekillenen bir sözleşme türüdür. Günümüz iş hayatı içerisinde farkı yaratanın insan olduğu kabul edilmiş olup psikolojik sözleşmenin belirlenmesinde önemli rol oynayan işgörenin algısı demografik verilerle ele alınmıştır. Bu çalışma ile işletmelerdeki psikolojik sözleşmelerin taraflarından biri olan işgörenlerin algısını ölçmeye ve bu algının demografik özelliklerine göre farklılıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu sebeple İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Teknoloji Geliştirme Merkezi'nde faaliyet gösteren firmalarda çalışanların katılımı ile araştırma gerçekleşmiştir. Araştırma sonuçlarına göre çalışmaya katılan 177 katılımcının psikolojik sözleşme maddelerinden en çok Çalışma Şartları alt ölçeğini oluşturan maddelerin gerçekleştiği söylenebilir. Diğer alt ölçekler olan Duygusal/İlişkisel Yön ve Başarı alt ölçekleri ile ilgili olarak vaat edilen düzeyde gerçekleşmediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the perception of employees from psychological contractual parties has been tried to be analyzed. Psychological contract is a type of contract that includes mutual expectations and obligations between the enterprise and the employee and is shaped by the perception of the employee. People maket the difference in today's business life. The perception of the employee who plays an important role in determining the psychological contract is dealt with demographic data. With this study, it is aimed to measure the perception of employees who are one of the parties of psychological contracts in companiesand to show their differences according to demographic characteristics of this perception. For this reason, research was carried out with the participation of the employees working in the Technology Development Center of İzmir Institute of Technology (IZTECH). According to the results of the study, it can be said that the items which constitute the Working Conditions subscale are the most frequently seen items of the psychological contract articles of 177 participants. Other subscales, Emotional / Relational Direction and Success subscales about the promised level does not occur