Türkiye'de yerel yönetimlerde performans yönetimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Performance management of local governments in Turkey: The case of Istanbul Metropolitan Municipality
- Tez No: 547809
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kamu hizmetlerinin temel amacı, vatandaşların yaşam biçimini çağdaş değerlere uygun biçimde iyileştirmek ve onların refah düzeyini arttırmaktır. Bu amaca yönelmiş olan kamu yönetiminin yapısı, merkezi yönetim ve yerel yönetim olmak üzere iki idari altyapıdan oluşmaktadır. Özel sektörün kar amacı güden şirketlerinin yönetimini etkinleştirmeye yönelik olarak düşünülen modeller, kamunun kendine özgü yapılanması ve hizmet gerekleri çerçevesinde uygulama alanı bulmakla; stratejik düşünme ve stratejik planlama uygulamaları kamu yönetiminde yaygınlaşmaktadır. Stratejik planlama; önceleri daha ziyade kar amacı güden örgütler için, daha sonraları ise askeri nitelikteki kamu hizmetleri ve temel devlet idaresi için söz konusu olmuştur. Son dönemlerde kamu örgütlerinde yaşanan değişim çabaları, planlama çalışmalarının önemini bir kez daha vurgulamaktadır. Özellikle ihtiyaç duyulan personelin planlanması, seçilmesi ve işe başladıktan sonra performanslarının değerlendirilmesi verilen hizmetin kalitesini de ortaya koymaktadır. . Çalışmamızın temel amacı, bir kamu örgütü olan belediyelerde çalışanlara performans yönetim sisteminin nasıl uygulandığıdır. Bu amaçla çalışanlara yönelik anket uygulanmış ve performans değerlendirme çalışmalarına bakış açıları değerlendirilmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Bu bağlamda birinci bölümde diğer bölümlere dayanak oluşturmak üzere, performans yönetimi ve performans yönetimine ilişkin temel kavramlar açıklanmaya çalışılmış; bu kavramların belediyeler açısından ifade ettiği anlam ortaya konulmak istenmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de yerel yönetimlerin neler olduğu, tanımı ve görevleri ile ilgili konulara değinilmiş, yerel yönetim birimi olan belediyelerde performans yönetimi uygulamasının hangi temellere dayandırılacağı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının performans değerlendirmeye yönelik bakış açıları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of public services is to improve the life quality of citizens in line with modern values, while increasing their welfare level. The structure of public administration, as oriented at this purpose, comprises two administrative infrastructures: centralized administration and local administration. Models, which are projected to dynamite the management of profit oriented companies within the private sector, are designated to respective fields of application within the framework of the public-specific structuring and service requirements, thus ensuring that the strategic thinking & planning practices become widespread. Strategic planning used to be for profit oriented organizations at first, but then it has come into question for military public services and basic state administration. The recent change efforts within public organization in particular, underline the importance of planning works, once more. Planning, selecting the required personnel, along with evaluating their performance after being employed, and set forth the quality of the service provided, aswell. With this study, our primary goal is on analysing the manner how a performance management system is applied on employees of municipalities, which is a public organization. In line with this purpose, a questionnaire study was conducted among the employees, thus analysing their perspectives on performance assessment studies. Our study comprises three parts. Within this context, the term“performance management”along with certain basic terms concerning the same, are described in the first part, while setting forth the meaning of these terms from the viewpoint of municipalities. In the second part, we mentioned the local governments in Turkey, the respective definitions and their duties, describing the building blocks of performance management in municipalities, which are recognized as a unit of local government. The third part concentrates upon the perspectives of Istanbul Metropolitan Municipality officials & employees with regards to performance assessment process.