Aşırı ifa güçlüğü ve sözleşmelerin değişen koşullara uyarlanması
Adaptation of the contract to changing conditions due to extreme inability to perform
  1. Tez No: 547814
  2. Yazar: ÖZENÇ RESULOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sözleşmeler ifa edilmek üzere kurulurlar. Hukukun en temel ilkelerinden biri sözleşmeye bağlılık ilkesidir. Sözleşmeye bağlılık ilkesi her ne kadar geçerliliğini korumaya devam ediyor olsa da, günümüz koşulları nazara alındığında bu ilkenin katı bir şekilde uygulanması, sözleşme adaleti kavramı ile bağdaşmamaktadır. Sözleşmenin kurulmasından sonra değişen koşulların sözleşmeye etkisi uyarlama sorununu beraberinde getirmektedir. Taraflar sözleşme ilişkisini kurarken belli bazı öngörülerle hareket eder ve sözleşme ile bazı riskleri üstlenmiş olurlar. Sözleşmenin kurulmasından sonra birtakım olaylar veya değişikliklerin ortaya çıkmasıyla taraflar, başlangıçtaki öngörülerinde yanılmış olabilir veya sözleşme bir tarafın aleyhine olmak üzere katlanılmaz bir hale gelmiş olabilir. Bu gibi nedenlerle dünyada özellikle ekonomik krizlerin yaşandığı dönemlerde uyarlama sorunu yadsınamaz bir hal almıştır. Günlük hayatta sözleşme ilişkilerinde uyarlamayı gerektiren durumlar sıklıkla gündeme gelebilmektedir. Bu bakımdan uyarlama sorununa çözüm getirilmesi günümüzde büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Contracts are made to be implemented. Conformity to the contract is one of the basic principles of law. Although confortmity to the contract continues to be observed, strict observance of that conformity- when current circumstances are taken into consideration- doesn't dovetail with the legitimate obsevation of the contract. The changing conditions emerging after the establishment of the contract bring about the question of adaptation. While establishing the contract, parties have some precognitions and through the contract they take some risks. After the establishment of the contract, some events changes occur and parties' precognitions may turn out to be untrue, or the contract may become inapplicable by one of the parties. Due to similar reasons, adaptation has become an unavoidable issue in the world, especially in times of economic crisis. In every day life there are many circumstances that require adaptation of contracts. That's why it is of great importance in our time to come terms with the issue of adaptation.