Ergenlerde bağlanma stillerinin öfke ifade tarzı ve anksiyete belirtileri üzerindeki etkisi
The effect of connection styles in adolescents on anxiety expression style and anxiety signs
- Tez No: 547824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerin farklı bağlanma stillerinin öfke ve anksiyete üzerindeki etkisini incelemektir. Tanımlayıcı ve açıklayıcı araştırma modeli kullanılmıştır. Kurulan hipotezlerin doğrulanmasına yönelik saha araştırması kapsamında veriler toplanmıştır. Araştırmanın evrenini 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında İstanbul İli Kartal İlçesi'nde faaliyet gösteren Çözüm Eğitim Kurumları'nda eğitim gören 330 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada 170 öğrenciye anket dağıtılmış ve tam dolu olarak gelen 164 anket çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu demografik özelliklere yönelik sorulardan, Bağlanma Stilleri - İlişki ölçekleri anketi (İÖA), Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) ve Beck'in Anksiyete Ölçeği'nden oluşmaktadır. Araştırmada veri analizi SPSS 16 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin analiz edilmesi sürecinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerden, t testi ve ANOVA testinden faydalanılmıştır. Araştırmada ayrıca hipotez testleri için Pearson Korelasyon testinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda güvenli bağlanma stili ile sürekli öfke durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı zayıf ve negatif yönde; korkulu bağlanma stili ile kontrol altına alınmış öfke durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı zayıf ve pozitif yönde; korkulu bağlanma stili ile içte tutulan öfke durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı zayıf ve pozitif yönde; korkulu bağlanma stili ile anksiyete arasında istatistiksel olarak anlamlı zayıf ve pozitif yönde ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of different attachment styles of adolescents on anger and anxiety. Descriptive and descriptive research model was used. Data were collected within the scope of field research to verify established hypotheses. The universe of the study consisted of 330 students studying at Çözüm Educational Institutions operating in Kartal District of Istanbul Province in the academic year of 2018-2019. The questionnaire was distributed to 170 students and 164 questionnaires were included in the study. The questionnaire was used as a data collection tool. The questionnaire form consisted of questions related to demographic characteristics, Bind Styles - Relationship Scales Questionnaire (SCI), Trait Anger Expression Scale (STSS) and Beck's Anxiety Inventory. Data analysis was done by SPSS 16 package program. In the process of analyzing data, descriptive statistics such as frequency, percentage, mean, standard deviation, t test and ANOVA test were used. Pearson Correlation test was used for hypothesis testing. At the end of the study, it was found that there was a statistically significant weak and negative correlation between secure attachment style and trait anger; there was a statistically significant weak and positive relationship between fearful attachment style and controlled anger; the fearful attachment style and internalized anger status were statistically significantly weak and positive; The relationship between fearful attachment style and anxiety was statistically significant.