15 Temmuz darbe girişiminde medya
The coup attempt of 15 th of July
- Tez No: 547826
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AYDOĞAN BOSCHELE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Public Administration, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
15 Temmuz darbe girişimi ülkemizin demokrasi tarihinde büyük bir dönüm noktasıdır. Yaklaşık olarak her on yılda bir demokrasimizi kesintiye uğratan darbe ve muhtıralara zemin hazırlaması bakımından büyük bir rol üstlenen medya, bu sefer darbeye karşı milli iradeyi destekleyerek demokrasinin yanında yer almış, darbe girişiminin önlenmesinde etkili bir faktör olmuştur. Bu çalışmada; 15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde önemli bir yeri olan medya konu edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde medya ve demokrasiye kavramsal çerçeve çizilmiş olup bu konuyla ilgili literatüre yer verilmiştir. İkinci bölümde ise Türk siyasi tarihinde demokrasimizde kara leke olarak bildiğimiz 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 tarihinde gerçekleşen darbeler, 12 Mart 1971 muhtırası, 28 Şubat 1997 postmodern darbe ve son olarak 27 Nisan 2017 tarihinde mevcut hükümete karşı gerçekleşen e-muhtıra ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise 15 Temmuz darbe girişiminde geleneksel ve yeni medya araçlarının darbe girişimine karşı tutumu eleştirel söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
July 15 coup attempt is a milestone in the history of democracy in our country. The mass media, which has played a major role in bringing about a coup and a memorandum that interrupts our democracy every decade, has taken part in democracy by supporting the national will against the coup, and this has been an effective factor in the prevention of the coup attempt. The media, which has an important role in the prevention of the July 15 coup attempt, is the subject of this study. In the first chapter a conceptual framework is drawn for the mass media and democracy with related literature review. As for second section, the coups May 27, 1960 and September 12, 1980, which we know as black mark in Turkish political history, the March 12, 1971 memorandum, 28 February 1997 postmodern coup and finally the April 27, 2017 e-memorandum against the current government were handled. In last part of the study, the attitude of the traditional and new media tools against the July 15 coup attempt, was analyzed with the method of critical discourse analysis.