Feyzî-i Kefevî'nin Rûhu'n-Nüfûs adlı eseri (İnceleme-metin)
Feyzî-i Kefevî's Ruhu'n-Nufus and its textual analysis
- Tez No: 547837
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AZMİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
XVI. yüzyılın tanınmış şairlerinden biri olan Feyzî-i Kefevî, şeyh kimliğinin tesiriyle eserlerinde daha çok tasavvufi yönüyle ön plandadır. Birçok alanda kendini yetiştirmiş olan Kefevî'nin ilmi eserleri dinî içerikli olup didaktik mahiyettedir. Bir divanı bulunan şair, klasik şiirin muhteva kaynaklarına oldukça vakıftır ve eserlerinde sade bir dil kullanmayı tercih etmiştir. Bu çalışmada onun hayatı ve edebi şahsiyeti hakkında bilgi verilmiş olup, Rûhu'n-Nüfûs adlı eserinin önce transkripsiyonlu metni ortaya konulmuş ardından da eser dini ve tasavvufi muhteva bakımından incelenmiştir. Çalışmada, Feyzî-i Kefevî'nin Rûhu'n-Nüfûs adlı eserinin edebiyat tarihimizdeki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Feyzî-i Kefevî, one of the well-known poets of the century of XVI, is in the forefront with his mystical side in his works by the influence of sheik identity.The scientific works of Feyzî-i Kefevî, who was well-educated in many fields, are religious and didactic. Having a divan, the poet was well up on the content of classical poetry and preferred to use a simple language in his works. In this study, information about his life and literary personality is given, in addition, his work, Rûhu'n-Nufûs, is first described in the form of a transcriptional text and then examined in terms of the religious and mystical content of the work. In the study, it is aimed to determine the place of Feyzî-i Kefevî's Rûhu'n-Nufûs in our literary history.