İç Anadolu Bölgesi'nde sigara bağımlılığı bulunan bireylerin bağlanma stilleri ve psikolojik semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between attachment and psychological symptoms among cigarette smokers from central Anatolian Region
  1. Tez No: 547877
  2. Yazar: BEYZA YAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, İç Anadolu Bölgesi'ndeki bireylerin sigara bağımlılığı ile psikolojik semptomlar ve bağlanma arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma için 2800 katılımcının verileri incelenmiş olup, sigara bağımlılığı düzeyleri ile psikolojik belirtiler değişkenlerinin sigara bağımlılığı düzeylerine göre farklılıkları değerlendirilmiştir. Çalışma için katılımcılara“Demografik Bilgi Formu”ve“Kısa Semptom Envanteri (KSE)”ve“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE-II)”uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, günde daha fazla sigara katılımcıların psikolojik semptomlardan depresyon, anksiyete, olumsuz benlik, somatizasyon ve hostilite alt boyutları puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca, cinsiyet, yaş, çocuk sayısı, medeni durum, eğitim, psikolojik semptomlar alt boyutları yordayıcı analizine ilişkin bulgular doğrultusunda, erkek olmak, bekar olmak, eğitim seviyesinin düşük olması, hostilite alt boyut puanlarının yüksek olması sigara bağımlılık düzeyini anlamlı biçimde yordamaktadır. Yordanan ilişki varyansın %9'unda anlamlıdır. Günde içilen sigara âdeti değişkenine göre bağlanma alt boyutlarının anlamlı düzeyde farklılaşmadığı bulunmuştur (p>0,05). Bu çalışma, Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Profili Çalışması kapsamında İç Anadolu Bölgesi'nde yaşayan bireylerin sigara bağımlılığı ile psikolojik semptomlar ve bağlanma biçimleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Ülke çapında yapılan bu geniş kapsamlı çalışmada, günümüzde madde ve madde dışı bağımlılık bozukluklarının yaygınlığını incelemek ve ilerleyen çalışmalara yol gösterebilmek açısından önemli katkılar sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between cigarette addiction and psychological factors among individuals living in Central Anatolian region. 2800 participants filled out surveys including“Demographic Information Form”,“Behavioral Impact Load Form”and“Brief Symptom Inventory (BSI)”, and“Experiences in Close Relationships Scale”for examining the relationship among cigarette addiction and psychological symptoms as well as attachment styles. Based on the findings of the study, depression, anxiety, somatization, negatif self, and hostility scores were found significantly higher among individuals reported larger number of cigarettes per day. Regression analyses for understanding the predictions of cigarette addiction included gender, age, marital status, children, psychological symptoms. Findings related predictions of cigarette smoking indicated that younger ages, male participants, low educational levels, and higher levels of hostility, predicted levels of cigarette addiction. Significance was found 8 % of total variance. The research is a part of the Project called“Addiction and Mental Health Profile in Turkey”including participants in Central Anatolian region. The results may contribute prospective details regarding cigarette smoking and associated factors. Because of the increasing trend in the field of substance and non-substance addictions, it is important to understand the prevalence of behavioral addictions by elaborating addictions with related factors so as to contribute future studies.