33 numaralı Kalebend Defteri (S.134-264) (Evahir-i Rabi'ülahir 1229-Şevval 1230) (M.1814-1815) metin ve inceleme
Kalebend registers n.33 (S.134-264) (Evahir-i rabi'ülahir 1229-Şevval 1230) (M.1814-1815) text and transcription
- Tez No: 547879
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İŞBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 401
Özet
Kalebendlik cezası, Osmanlı İmparatorluğu'nun cezalandırma yöntemlerinden biridir. Bu cezanın verildiği hükümler Kalebend Defterleri'ne yazılmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nda kalebendlik cezası önceden de uygulanmıştır ancak hükümlerin deftere kaydedilmeye başlandığı zaman özellikle XVIII. yüzyıla denk gelmektedir. Bu defterler Osmanlı'nın sosyal ve hukuk tarihi hakkında bizlere suç tanımı, ceza çeşitleri, mahkûm kimlik kayıtları, suç-ceza mahalleri gibi önemli bilgiler vermektedir. Kalebendlik defterlerinde bu ceza türü dışında başka ceza çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar; cezirebend, nefy, kulebend, manastırbend, palankabend, uyarı ve ihzar gibi cezalardır. Bu cezalar mahkûmları suç mahallinden uzaklaştırarak mağduriyetleri ortadan kaldırmayı ve şahısları suçlarından arındırmayı amaçlamaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun adalet anlayışının temelinde halkın refahı ve emniyeti bulunmaktadır. Bu sebeple devlet halkın huzurunu kaçıracak herhangi bir durum karşısında müdahale ederek, hükmetme yetkisini kullanır. Bu çalışmada incelenen defterde de, kalebendlik ve nev'i cezalarının halkın refahı ve emniyeti için verildiği açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Kalebend (fortness confinement) is a kind of punishment method which is used in the Ottoman Empire. The punishment records which are called provisions, are recorded to the Kalebend Registers. In Ottoman Empire, fortness confinement is started to practice previously but provisions are started to record to the Kalebend Registers in XVIII. century. This kind of registers are important of giving us Ottoman's social and legal history with the information such as crime definition, penalty types, prisoner identity records, crime-punishment places. Except fortness confinement, there are different kinds of punishments in this registers such as Cezirebend (island confinement), Nefy, Kulebend (pinnacle confinement), Manastırbend (abbey confinement), Palankabend (redoubt confinement) warning and habeas corpus. These punishments are aim to relief the damage and purify the individuals by means of removing prisoners from the crime scene. The basic idea of Ottoman Empire's justice percepition is to ensure the prosperity and security of the peaople on a fundamental level. For this reason, in any situation that may disturb the public order, the state exercise its power of domination by interferencing. The registers which is examined in this thesis, it is obvious that the Kalebendlik and other punishments of the type are given for the public's welfare and the security.