Tarih biliminin diğer bilimlerle ilişkisine yönelik öğretim uygulamalarının öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
The relation of the science of history with other sciences examination of the teaching practices according to teacher's views
  1. Tez No: 547884
  2. Yazar: EBRU ÖZTÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmada tarih biliminin diğer bilimlerden nasıl yararlandığı açıklanırken öğretmenlerin kullandığı yöntemler, stratejiler, teknikler ve etkinlikler için görüşleri alınarak bunların öğrencilerin öğrenme düzeylerine uygunluğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Bayburt Merkez Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı, 11 lisedeki 14 tarih öğretmenidir. Araştırmanın verilerini toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde içerik analizi yöntemi kullanılmış, elde edilen bulgular yüzde ve frekanslar ile tablolar halinde gösterilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin derste en fazla anlatım yönteminin tercih ettiği, tarih ile ilişkili bilimler için hazırlanan etkinliklerin öğrenci düzeylerine uygun olduğu, ancak ders saatinin yeterli olmayışının konu için önerilen etkinliklerin öğretim uygulamalarına yönelik dezavantaj olduğu kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the ways in which the science of history makes use of other sciences, and to examine the suitability of the students for the methods, strategies, techniques and activities used by the teachers. Qualitative research method was used in the research. The universe of the study is the 14 history teachers of 11 high schools who are affiliated with the National Education Directorate of Bayburt in the 2016-2017 academic year. A semi-structured interview form was used to collect the data of the study. Content analysis method was used to analyze the data and the findings were shown as tables with percentages and frequencies. As a result of the research, it is accepted that the activities which are prepared for history-related sciences are the most suitable for the student levels, but the activities suggested for the subject are disadvantage to the teaching practices.