Katı atık olan uçucu külü kullanarak yapı paneli üretilebilirliği
Producibility of building panels from fly ash as solid waste
  1. Tez No: 547924
  2. Yazar: HATİCE AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN DOĞAN SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, inşaat sektöründe katma değeri yüksek, ekonomik ve yararlı yapı panelleri üretiminde UÇK'nın kullanılabilirliği ve bu malzemelerin fiziksel-mekanik özelliklerinin tespiti amaçlanmıştır. Tez çalışmasının materyalleri Afşin-Elbistan ve İsken Sugözü Termik Santralinden temin edilen UÇK'lar, ÇİMSA Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.'den temin edilen Portland çimento, ticari tip kartonpiyer alçısı (KPA) ve kireçtir. UÇK, KPA ve kireçte gradasyon eğrisi lazer tarama yöntemi ile parçacık dane dağılım grafıkleri belirlenmiştir. Tez çalışmasında %10-90 aralığında UÇK katkı oranları kullanılarak üretilen UÇK+çimento, UÇK+KPA ve UÇK+Kireç kombinasyonlarındaki yapı panellerinde mekanik ve fiziksel testlerden basınç ve eğilme dayanımı, su emme yüzdesi, birim hacim ağırlığı ve porozite testleri yapılmıştır. Tezde en yüksek basınç dayanım değerleri 28 günde %90 çimento+%10 Afşin-UÇK karışımında 61,7 MPa ve %90 çimento+%10 İsken-UÇK karışımında ise 64,05 MPa olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda endüstriyel katı atık olan UÇK'dan çimento ve KPA'nın uygun oranlarda karıştırılması ile yapı paneli üretilebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
FA is a material that is suitable for reuse and widely used in the construction sector. In this thesis, it is aimed to use FA for producing building panels that are economic, beneficial with high added value in the construction sector and determine the physical-mechanical properties of them. The materials of the thesis are FAs supplied from Afşin-Elbistan and Isken Sugözü Thermal Power Plant , Portland Cement obtained from ÇİMSA Cement Industry and Trade Inc., commercial type gypsum plaster (GP) and lime. Particle distribution graphs were determined with gradation curve laser scanning method for FA, GP and lime. In this study compressive and flexural strength, water absorption, unit weight and porosity as mechanical and physical tests were made in the building panels having the combination of FA+cement, FA+GP and FA+lime in contribution ratios of 10-90%. The highest compressive strength values in 28 days were determined as 61.7 and 64.05 MPa in 90% cement+10% Afşin-FA and 90% cement+10% Isken-FA combinations, respectively. It was determined that the building panel could be produced from FA as industrial solid waste in the appropriate proportions of cement and GP contribution.