Epoksit bileşiklerinin klorosülfonil izosiynat (CSI) ile reaksiyonu sonucu yeni bir yöntemle siklik karbonat ve siklik oksazolidinon bileşiklerinin sentezi
Synthesis of carbonate and oxazolidinones componds by a new method of reaction with chlorosulfonyl isoctanate
- Tez No: 547925
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Oksazolidinonlar ve karbonatlar biyolojik aktiviteye sahip olduklarından geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Son yıllarda bu bileşiklerin sentezleri üzerine çalışmalar artmıştır. Oksazolidinonlar birçok doğal üründe, antibiyotik, antidepresant, antifungal, antihistaminik ve antibakteriyal ilaçlarda bulunmasından dolayı ilaç sahasında anahtar bileşik olmuşlardır. Tez kapsamında ticari olarak temin edilen çeşitli alkenler m-CPBA (Meta-Klorperbenzoik asit) ile ilgili epoksitlerine dönüştürüldü. Ardından epoksit bileşiklerinin ılıman şartlarda klorosülfonil izosiyanat (CSI) ile reaksiyonu sonucu yeni bir yöntemle Oksazolidinon ve Karbonat bileşiklerinin sentezi gurubumuz tarafından ilk kez gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Oxazolidinones and carbonates have wide range use because of their biological activities. The interest to synthesis of oxazolidinones has been increased in last decades. Oxazolidinones play key role in the synthesis of different type of drugs antibiotics, antidepressant, antihistaminic, antifungal or antibacterial activity. In this thesis, commercially available alkene compounds were converted into the corresponding epoxides by reaction with m-CPBA (Metha-Chlorperbenzoic acid). Subsequently, the synthesis of oxazolidinone and carbonate compounds by a new method has been successfully carried out within the scope of this project by the first related reaction of epoxide compounds with chlorosulfonyl isocyanate (CSI) under mild conditions