Mersin ilinde faaliyet gösteren lojistik işletmelerinde çalışanların lojistik köylere bakış açılarının değerlendirilmesi
The evaluation of logistics villages from the perspective the employees of logistics companies in Mersin
  1. Tez No: 547935
  2. Yazar: FATIMA DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR TARAKCIOĞLU ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küreselleşme süreciyle birlikte sürekli gelişme gösteren lojistik sektörü ülkelerin gelişmesi açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Sektördeki gelişmeler, maliyetlerde yaşanan artış, trafik yoğunluğunun artması veentegre taşımacılığın ihtiyaç haline gelmesi gibi nedenler lojistik köylere olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. İlk olarak ABD'de ortaya çıkan lojistik köyler ulaştırma, lojistik ve fiziksel dağıtımla ilgili ulusal ve uluslararası çapta faaliyetlerde bulunan çok çeşitli işletmelerin ticari esaslara dayalı olarak üzerinde hakimiyet özel yerler olarak ifade edilmektedir. Türkiye' de de ilk olarak 2005 yılında kullanılmaya başlayan ve günümüzde 21 adet olması planlanan lojistik köyler TCDD projeleri neticesinde ortaya çıkmıştır. Türkiye'nin avantajlı coğrafi konumunun sayesinde hızlı bir gelişme gösteren lojistik sektöründe lojistik köylerin sayısının artırılmasının hem işletmelere hem de Türkiye için katma değer yaratacağı düşünülmektedir. Çalışmada lojistik sektörü açısından büyük önem taşıyanve lojistik üst olma potansiyeline sahip Mersin ilinde faaliyet gösteren lojistik işletmelerinde çalışanların lojistik köylere ilişkin algılarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla Mersin ilinde faaliyet gösteren lojistik işletmelerinde çalışan bireylere Kebeci (2015) tarafından geliştirilen lojistik köy algısı ölçeği uygulanmış ve farklı işletmelerde çalışan bireylerle yüz yüze görüşülerek 257 adet ankete ulaşılmıştır.Verilerin analizi sonucunda çalışanların lojistik köy hakkındaki farkındalık düzeyleri yüksek çıkmıştır. Lojistik işletmelerinde çalışan bu kişilerin, lojistik köylerin belirlenen beş alt boyut açısından da kendilerine avantaj sağlayacağını düşündükleri ortaya çıkmıştır. Bu tutumları üzerinde ise çalışanların yaşları, işletmenin faaliyet konumu ve sektördeki deneyimi etkili olmuştur. Fakat bireylerin cinsiyetlerinin ve öğrenim düzeylerinin lojistik köylerle ilgili düşüncelerinde herhangi bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The logistics sector, which has been continuously developing along with the globalization process, has a great importance in terms of the development of countries. The reasons such as the developments in the sector, the increase of the costs, the increase of traffic density and the necessity of integrated transportation have revealed the need for logistics villages. Firstly, the logistic villages that emerged in the USA are expressed as special places on the basis of commercial principles of a wide range of enterprises involved in national and international activities related to transportation, logistics and physical distribution. In Turkey, firstly the logistics villages started to using in 2005 and planned to be 21, has emerged as a result of TCDD projects. With the advantageous geographical location of Turkey of increasing the number of logistics village in a rapid growth in the logistics sector it is expected to create added value for both the company and Turkey. In this study, it is aimed to determine the logistical enterprises' perception about logistics villages in the province of Mersin, which has a great importance in terms of logistics sector and has the potential to be a logistics top. For this purpose, the logistic village perception scale developed by Kebeci (2015) was applied to the logistics enterprises operating in the province of Mersin. As a result of the analysis of the data, employees' awareness about the logistic village was high. It has been found out that these people working in logistics enterprises think that logistics villages will have an advantage in terms of the five defined sub-dimensions. Employees' age, business activity and experience in the sector were effective on these attitudes. However, it was determined that the gender and educational levels of individuals had no effect on the logistic villages.