Sağlık iletişiminde dijital iletişim kanallarının kullanımı: Sektör aktörlerinin sosyal medya hesaplarının incelenmesi
The use of digital communication channels in health communication: Investigation of social media accounts of sector actors
  1. Tez No: 547934
  2. Yazar: TUBA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Health Care Management, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Teknolojik alanda yaşanan gelişmeler ile birlikte bireylerin sağlık kavramına ilişkin değer yargıları da değişim göstermiştir. Özellikle iletişim teknolojilerinde yaşanan önemli gelişmeler sonucunda ortaya çıkan sosyal medya kavramı sağlık iletişiminin de boyut atlamasına ve daha az maliyetle daha büyük bir kitleye ulaşmasına vesile olmuştur. Bu bağlamda sağlık kurumlarının sağlık iletişimi alanında sosyal medyayı kullanması kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu alanda hazırlanan çalışmanın ilk bölümünde iletişim, sağlık ve sağlık iletişimi konularına kavramsal bir çerçeve çizilerek sağlık iletişiminin geliştirilmesi ve sağlık okuryazarlığı ile ilgili detaylı bir literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümde ise kitle iletişim araçlarının gelişim evreleri ve süreçleri ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca sağlık çalışanları ve sağlık iletişimi irdelenerek sağlık iletişiminde dijital kanallar ve sosyal ağlar açıklanmıştır. Çalışmanın amacı, sağlık iletişimi kapsamında sektör aktörlerinin sosyal medya kullanım düzeylerini belirlemektir. Bu bağlamda çalışmanın son ve üçüncü bölümünde ise rastgele örneklem metoduyla seçilen hastaneler üzerinde sosyal medya kullanım düzeyi, derinlemesine mülakat yöntemi ile belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma, sağlık iletişimi alanında sektör aktörlerinden hastanelerin, son yıllarda dijitalleşmenin yaygınlaşmasına bağlı olarak, teknolojik iletişim kanallarını daha sık kullanılmaya başladığını göstermiştir. Bu alanda, çalışma için görüşme yapılan hastaneler, kendilerine özel birimler oluşturarak, sosyal medya kullanımını doğrudan bu birimler üzerinden sağlamaktadır. Gelecek yıllarda, dijitalleşmenin yaygınlaşmasına bağlı olarak, sosyal medya ve diğer teknolojik iletişim kanalları, sağlık iletişiminde bütün modelleriyle var olacaktır.
Özet (Çeviri)
The value judgments of the individuals regarding the concept of health have also changed with the developments in the technological area. Especially the social media concept, which emerged as a result of the significant developments in communication technologies, has provided changing the place of health communication and to reach a larger audience with the less cost. In this context, health institutions have to use social media in the area of health communication. In the first part of this study, being drawn the conceptual area of communication, health and the subject of the health communication, a detailed literature search were made about the progress of health communication and health literacy. In the second part of the study, the development stages and processes of mass media are discussed. Also, health workers and health communication are discussed and explained digital channels and social networks in health communication.The aim of the study is to determine the level of using social media of sector leaders within the scope of health communication. In this context, the usage level of social media is tried to determine by detailed interview method in selected hospitals in the last and third part of the study. The study started to show the hospitals that are one of the sector leaders in the area of health communication, the channels of technological communication to be used more frequently depending on the widespread use digitalization in recent years. In this area, the hospitals that are interviewed for the study create their own units and provide the use of social media directly through these units. In coming years, social media and the other technological communication channels will be in all models of health communication depending on spreading of digitalization.