Kanuni temsilcilerin kamu alacaklarından doğan sorumlulukları
The liabilities of legal representatives arising from public receivables
- Tez No: 547958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kamu kurum ve kuruluşları üstlendikleri hizmetleri yürütmek için finansmana ihtiyaç duymaktadır. Bu finansmanı sağlamak için vergi, resim, harç ve para cezaları gibi enstrümanları kullanmaktadır. Bu şekilde mevzuatla kendilerine tahsil yetkisi tanınan gelirleri toplamak için kamu kurum ve kuruluşlarının başvurduğu en önemli düzenleme 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun' dur. Bu Kanunun mükerrer 35' inci maddesine göre ise, kamu kurum ve kuruluşlarına borcu olan kişilerin kendisinden tahsil edilemeyen veya edilemeyeceği anlaşılan kamu alacaklardan, bu kişilerin kanuni temsilcileri de tüm malvarlıkları ile sorumludurlar. Bu çalışmada, genel olarak gerçek kişiler ile tüzelkişilerin kanuni temsilcilerinin kimler olduğu, kanuni temsilcilik görevlerinin ne zaman başlayıp ne zaman sona erdiği tespit edilmiştir. Öte yandan bir bütün olan hukuk düzeni içerisinde bazı hallerde kanuni temsilcilik görev ve yetkisi, kanun gereği veya mahkeme kararı ile el değiştirmektedir. AATUHK' a göre, asıl borçlu kişiden kamu alacağı tahsil edilemezse, bu kişinin kanuni temsilcisinin malvarlığından kamu alacağı tahsil edilmeye çalışılacaktır. Bu bakımdan kanuni temsilcinin sorumluluğu ikinci dereceden bir sorumluluktur. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu' nun alacakları açısından kanuni temsilciler de Kurum' a karşı asıl borçlu kişi ile müteselsilen sorumludurlar.
Özet (Çeviri)
Public institutions and organizations need financing so that they can carry out the services they provide. They use instruments like taxes, duties, levies and fines to maintain this financing. In order to collect the income that they are authorized, Law No. 6183 'Law on the Procedure for the Collection of Public Receivables' is the most significant regulation to which public institutions and organizations refer. According to the repeated 35th article of this law, the legal representatives of those who are debtors to public institutions and institutions are also liable from the public receivables that are not collected or apparently uncollectible for all their assets. In this study, in general, the legal representatives of the real persons and legal entities are identified and the start and end times of legal representative duties were determined. On the other hand, in some cases within the legal order, duty and authority of the legal representation are changed by the law or court decision. According to the Law No. 6183, if the receivables cannot collected from the principal debtor, those receivables will be attempted to be collected from the legal representative's assets. In this respect, the liability of the legal representative is a secondary liability. However, in terms of the receivables of the Social Security Institution, the legal representatives are also jointly liable with the principal debtor against the institution.