İç denetim süreçlerinde hile denetimi
Fraud audit in internal audit process
- Tez No: 547959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İlk olarak kamu alanında başlayan ve belediyecilik faaliyetlerinde baş gösteren denetim kavramı ilerleyen süreçle birlikte önem kazanmış ve sahip olduğu fonksiyonlarda bu duruma bağlı olarak gelişmeye başlamıştır. Çalışmada ilk olarak denetim ve denetimin standartları, iç denetimin yapısı, fonksiyonları, iç denetçinin özellikleri, görev ve sorumlulukları teorik bilgiler çerçevesinde tanımlanarak açıklanacaktır. İkinci bölümde ise hilenin tanımı, özellikleri, unsurları, belirtileri, kullanıldıkları gruplar, belirtilerine bağlı oluşan sonuçlar ve en önemlisi hileyi yapan taraflar tanımlanarak açıklanmaya çalışılacaktır. Üçüncü bölümde ise iç denetimde hile ve hile türleri alt başlıklar ile tanımlanmıştır. Son bölümde; yapılan teorik açıklamalardan sonra uygulanma şemasını test etmek ve ortaya çıktığı alanları tespit etmek amacıyla tablolar şeklinde şematize edilerek uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Starting first in the public area of the municipality and the activities that arise in the process of advancing the concept of control has gained importance with and the functions that you have, depending on the situation began to develop. In our study, the first audit and control standards, internal control structure, functions, internal auditors, features, functions, and responsibilities in the context of disclosure by defining theoretical knowledge. In the second chapter, the definition of cheating, characteristics, elements, symptoms, and groups in which they are used, due to the results of the symptoms and, most importantly, by defining the Parties to explain who cheats play. In the third chapter, the types of fraud and cheating in internal audit with sub-titles are defined. After the theoretical explanations in the last section, the implementation scheme in order to identify the areas that emerged to test and schematized in the form of tables and the application can be reviewed.