Veli toplantılarına yönelik sınıf öğretmenlerinin görüşleri: Fenomenolojik bir çalışma
Primary school teachers views about parent-teacher meetings: A phenomenological study
  1. Tez No: 547967
  2. Yazar: İLKNUR KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilkokullarda görev yapmakta olan sınıf öğretmenlerinin, veli toplantılarına yönelik görüşlerini betimlemektir. Fenomolojik desende hazırlanan bu araştırmada veriler görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ili Yenimahalle ilçesi Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında görev yapan ve rastlantısal olarak belirlenen 94 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veriler üzerinde içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada sınıf öğretmenleri, veli toplantılarının temel amacının genel olarak veli eğitimi olduğu, çocukların gelişimi için veli toplantılarının gerekli olduğu, veli toplantılarının veliler ile iletişim kurma ve öğrencilerle ilgili ortak kararlar alma yönünde önemli olduğu; öğretmene veli ve öğrenciyi tanıma, velilerle iletişim kurma ve kendini ifade etme; velilere çocukların eğitimi ile ilgili bilgi edinme, öğrenciye ise başarı ve kişilik gelişimi açısından olumlu yararlar sağladığı yönünde görüşler belirtmişlerdir. Araştırma sonuçları aynı zamanda sınıf öğretmenlerinin veli toplantılarını, iletişim ve işbirliği aracı olarak algıladıklarını, veli toplantılarının gerekli olduğunu düşündüklerini, veli toplantısı yapma gerekçelerinin temelde velileri bilgilendirme ve öğrenci başarısını artırma olduğunu, veli toplantılarında genel olarak öğrenci sorumlulukları, öğrenci başarısı ve davranışları konularının gündemi oluşturduğunu, veli toplantılarının genel olarak amacına ulaştığını ve bunda velilerle iletişim kurulup ortak kararlar alınmasının, katılımın yüksek düzeyde olmasının etkili olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada ayrıca, öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu veli toplantılarında karşılaşılan bazı sorunları vurgularken, veli toplantılarının başarılı olmasında katılımın etkisine ve uygun zaman, süre, ortam gibi faktörlerin önemine dikkat çekmişlerdir. Araştırma sonuçlarının bu konuda çalışan araştırmacılar ve uygulamada okullar, öğretmenler ve veliler açısından önemli ipuçları sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to describe primary school teachers' views about parent-teacher meetings. The data of this study conducted in phenomenological design were collected via interviews. Participants of the study consist of 94 primary school teachers who were selected randomly. Participant teachers work in state schools in Yenimahalle, Ankara, affiliated to the Ministry of Education. The data were analyzed using content analysis method. According to the findings of the study, primary school teachers' views are as such: the main purpose of parent-teacher meetings is parent training in general; parent-teacher meetings are necessary for children's development; parent-teacher meetings are significant in terms of communicating with parents and taking decisions about children; these meetings enable teachers to get to know students and parents, communicate with parents, express themselves, inform parents about their children's education; parent-teacher meetings contribute to students' success and personal development. Results of the study also reveal that primary school teachers regard parent-teacher meetings as a means of communication and collaboration; they think these meetings are necessary; the main purpose of these meetings is to inform parents and enhance students' success; the topics discussed at these meetings are usually student responsibilities, students' success and behaviours; parent-teacher meetings are usually successful thanks to communication with parents, consensus, and high-level of participation. In addition, the study shows that in parent-teacher meetings majority of participant teachers highlighted some problems faced, they remarked the effect of high-level of participation, appropriate time and place on the success of these meetings. It might be suggested that results of this study provide significant data for the researchers studying in this field, and in practice for schools, teachers and parents.