Serigrafi tekniğinin 1960 sonrası grafik sanatına yansımaları
Affect of serigraphy technique in grafik art after 1960
  1. Tez No: 547966
  2. Yazar: MUSTAFA BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN LİMON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Baskı sanatları grafik tasarım içerisinde önemli bir yere sahiptir ve tasarımların hayata geçmesi için önemli bir araçtır. Geleneksel ve teknoloji ile gelişen tüm baskı teknikleri grafik sanatlar içinde etkili şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde basılı materyaller oldukça yoğun bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Fotokopiler, yazıcılar, tasarım kaşeler, tekstil ürünleri ve kitap kapakları basılı materyaller içerisinde bulunmaktadır. Araştırma kapsamında, serigrafi tekniği ile tasarımlarını hayata geçiren tasarımcılar, atölyeler ve tasarım grupları ele alınmış, üretimleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Tasarımcılar, sanatçılar geleneksel anlamda var olan teknikleri günümüzde yeni teknolojiler ile uyumlandırarak kullanmaktadır. Serigrafi tekniği de teknoloji ile gelişmiş olsa da, günümüzde geleneksel anlamda kullanılmaya devam etmektedir. 1960 sonrası sanat ve tasarım içerisinde serigrafi tekniği tasarımcılar ve sanatçılar tarafından oldukça tercih edilen bir üretim aracı olmuştur. Serigrafi tekniği ile butik iş üretimlerinde bulunan tasarımcıların yanı sıra baskı tekniklerinin sınırlarını zorlayan üretimlerde bulunan sanatçılarda mevcuttur. Kimi zaman basacağı yüzeyi değiştiren sanatçılar kimi zaman da basmak için kullanacağı yüzeyde değişiklikler yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
Printmaking is very important in graphic design and is an important tool for the realization of designs. All the printing techniques developed with traditional and technology are effectively used in graphic arts. Nowadays, it is encountered intensively with printed materials. Photocopies, printers, design stamps, textiles, and book covers are take account of among printed materials. Within the scope of the research, designers, workshops and design groups that have implemented their designs with screen printing technique were examined and information about their production was tried to be given. Designers and artists use the techniques that exist in the traditional sense by adapting them to new technologies. Although the serigraphy technique has been developed by technology, it continues to be used in the traditional sense. After 1960 in art and design, the screen printing technique becomes a preferred manufacture tool by designers and artists. In addition to the designers who are in the production of boutique business with screen printing technique, there are artists in the production which push the limits of printing techniques. Sometimes artists who change the surface to be printed, sometimes they made changes to the surface they would use to print.