Fiber destekli ve mikro partikül katkılı kompozit yapının mekanik ve dinamik davranışlarının analizi
Investigation of the analysis of mechanical and dynamic behavior of fiber supported and micro particulated composite structure
  1. Tez No: 547987
  2. Yazar: FATİH DALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Teknolojinin hızlı ve farklı boyutlarda ilerlemesi sonucu, insanoğlunun amaçlarından biri günlük ve geleceğe yönelik hayat şartlarının iyileştirilmesi olmuştur. Bu hedeflere ulaşabilmek için maliyeti düşük, mekanik özellikleri yüksek olan kompozit malzemeler, mühendislik malzemesi olarak kullanılmaktadır. Epoksi reçinemize eklenen fiberin, malzememizin mekanik – dinamik yapısını nasıl etkilediği ve mikro balon denilen içi boş cam kürecikler, belli oranlarda eklenerek kompozit malzememizin deneysel sonuçlarla, davranışlarının analizi yapılmıştır. Epoksi reçinemiz ile cam elyaf kullanılarak belli boyutlarda numuneler elde edilmiş olup, ayrıca hafifletme amaçlı mikro balonlar eklenerek elde edilen malzemeler; titreşim, çekme ve üç noktadan eğme testleri yapılarak sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid and different progress of technology, one of the aims of the human being has been to improve the daily and future life conditions. To reach these goals, composite materials with low mechanical properties of cost are used as engineering materials. The effects of the fiber added to our epoxy resin on the mechanical-dynamic structure of our material and the hollow glass beads called micro-balloon were added in certain ratios to analyze the behavior of our composite materials with experimental results. Samples of certain sizes were obtained by using epoxy resin and glass fiber, and the results obtained by adding micro balloons to mitigate, vibration, tensile and three point bending tests were performed and the results were interpreted.