Elmalarda sıcak su uygulamasının Penicillium expansum'un kontrolüne etkisi
Effect of hot water applications in control of Penicillum expansum on apple fruits
- Tez No: 548000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hasat sonrasında depolanmış ürünlerde oluşan çürümeleri engellemek için kimyasal uygulamalar yapılmaktadır. Ancak uygulanan kimyasal maddeler insan sağlığı ve çevreyi olumsuz etkilemektedir. Son zamanlarda kimyasal uygulamaların dozunun azaltılarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu durum ekstra ilaçlamalara yol açtığından bir başka sorun olarak bize dönmektedir. Dolayısı ile alternatif yöntemlerin bulunması zorunluluk haline gelmiştir. Sıcak su uygulaması çimlenmekte olan fungal ve bakteriyel sporların çimlenme hızlarını yavaşlatma ve aktivitelerini kısmen inhibe etme veya doğrudan inhibe etme özellliğine sahiptir. Bu çalışmada, Red Delicious ve Granny Smith elma meyveleri Penicillium expansum fungusu ile yara dokusundan inokule edilmiş, inokulasyon öncesi veya inokulasyon sonrası sıcak su (55°C) ile 3 dakika süre ile muamele edilmiş, meyveler 1 ay boyunca soğuk ortamda (4°C) muhafaza edilmişlerdir. Sıcak su uygulamasının fungal gelişimi ve sporulasyonu kısmen de olsa inhibe ettiği in vitro testler ile belirlenmiştir. Sıcak su uygulamasının asıl etkinliğinin konukçu dokunun yapısını ve kalitesini bozmadan dayanıklı hale getirdiği ve patojen penetrasyonu için konukçuyu elverişsiz hale getirdiği belirlenmiştir. Sıcak su uygulaması patojen inokulasyonundan 24 saat önce yapıldığında konukçu dokunun daha iyi korunduğu ancak patojen inokulasyonundan sonra yapıldığında ise enfeksiyon şiddetini azaltmadığı görülmüştür. Sıcak su uygulaması meyvelerde brix derecesinin artmasını engellediğinden ve nişastanın şekere dönüşümünü geciktirdiğinden patojen penetrasyonu engelleme kabiliyetine sahip bulunmuştur. Bu yöntem, diğer kimyasal yöntemler ile birlikte kullanıldığında onların konsantrasyonunu düşürecek etkiye sahip olduğu gibi sıcak su uygulamasının etkinliği arttırılarak daha verimli hale getirilebilecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Chemical applications have been made to prevent the decay in postharvest products. However, applied chemicals have negative impacts on human health and the environment. Recently, low doses applications of chemicals have been adviced, however, this has returned us another problem due to more application of chemicals. Therefore, finding alternate ways have been compulsory. Hot water application has able to reduce the velocity of fungal and bacterial sprolations and partly or fully inhibit the activity of those pathogenic agents. In this study, Red Delicious and Granny Smith apple varieties were inoculated via wounds with Penicillium expansum fungus before and after hot water (55°C) treatments with 3 minutes period, then the fruits were stored at cold (4 °C ) for a period of 1 month. It was determined that hot water treatment partly prevented the mycelial development and fungal sporulation after in vitro tests. Hot water application increased the defensive structure of the host without disrupting the quality characterisitics of the fruits and made the host unavilable for penetration of the fungus. It was observed that hot water application 24 h before pathogen inoculation protected the host better than that of application followed by the pathogen inoculation, which did not improve the severity of the symptoms. Since hot water application inhibited the increase of brix degree and delayed the transformation of starch to sugar it prevented the pathogen penetration. This method when combined with other chemical methods would have potential to decrease the concentrations of chemicals and the efficacy of this method could be more productive if its effects are to be increased.