Kadmiyum toksisitesinin çilek bitkisinde (Fragaria x ananassa) bazı büyüme ve stres parametreleri üzerine etkileri
The effect of cadmium toxicity on some growth and stress parameters in strawberry (Fragaria x ananassa) plant
- Tez No: 548003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma 2018 yılında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezine ait serada gerçekleştirilmiştir. İki farklı çilek çeşidi ('Sweet Charlie', 'Camarosa') kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada bitkilere 4 farklı dozda (0, 6, 12 ve 24 mg Cd kg-1) kadmiyum (Cd) uygulaması yapılmıştır. Çalışma sonunda artan dozlarda Cd uygulamalarının çilek bitkisinde bazı büyüme ve stres parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre artan dozlarda Cd uygulamaları ile her iki çilek çeşidinin kuru madde verimlerinde artışa neden olmuştur. Artan dozlarda Cd uygulamaları ile aynı zamanda çilek çeşitlerinin yeşil aksam Cd konsantrasyonlarında istatiksel olarak önemli artışa neden olmuştur. Camarosa çeşidinin kontrol uygulamalarında 0.153 mg kg-1 olan yeşil aksam Cd konsantrasyonu Cd24 dozu koşullarında 2.893 mg kg-1'e, Sweet Charlie çeşidinde ise 0.298 mg kg-1 olan yeşil aksam Cd konsantrasyonu Cd24 dozu koşullarında 3.596 mg kg-1'a çıkmıştır. Elde edilen sonuçlara göre 'Sweet Charlie' çeşidi 'Camarosa' çeşidine göre yetiştirme ortamından daha fazla Cd alımı yaptığı ortaya çıkmıştır. Artan dozlarda Cd uygulamaları ile 'Sweet Charlie' (0.970 µg GAE/ g) çeşidine kıyasla 'Camarosa' (1.074 µg GAE/ g) çeşidinin yapraklarındaki toplam fenol içeriğinin daha yüksek, buna karşın 'Camarosa' (0.482 µmol/g) çeşidine kıyasla 'Sweet Charlie' çeşidinin (0.480 µmol/g) yapraklarındaki toplam antioksidan içeriğinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuçlar artan dozlarda Cd uygulamalarının her iki çilek çeşidinin büyüme performansı ile yaprak toplam fenol ve antioksidan içeriğinde önemli bir değişime neden olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2018 in greenhouse of Agricultural Application and Research Center of Tokat Gaziosmanpasa University. Two different strawberry cultivars ('Sweet Charlie', 'Camarosa') in the study carried out using 4 different doses (0, 6, 12 and 24 mg Cd kg-1) cadmium (Cd) was applied to the plants. At the end of the study, the effects of increasing Cd applications on some growth and stress parameters were investigated. According to the obtained results, it has increased the dry matter yields of both strawberries cultivars with Cd applications in increasing doses. At the same time, with increasing doses of Cd applications, a significant increase in green parts of Cd concentrations of strawberries was observed. In the application of control of Camarosa cultivar, the concentration of Cd in green component 0.153 mg kg-1 increased to 2.893 mg kg-1 in Cd24 dose and the application of control of Sweet Charlie cultivar, the concentration of Cd in green component 0.298 mg kg-1 increased to 3.596 mg kg-1 in Cd24 dose. The total phenol content in green component of the 'Camarosa' variety was higher compared to the 'Sweet Charlie' cultivar with increasing doses of Cd applications, whereas the total antioxidant content in green component of 'Sweet Charlie' was higher than the 'Camarosa' cultivar. The results showed that the increasing application of Cd applications did not cause a significant change in the total phenol and antioxidant content of green component with the growth performance of both strawberry culvivars.