Türkiye'de özel tüketim vergisi ile gelir dağılımı arasındaki ilişki
Relationship between the excise duty and income distribution in Turkey
  1. Tez No: 548034
  2. Yazar: CİHAN TÜRKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Türkiye'de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile gelir dağılımı arasında nasıl bir ilişki bulunduğu yönünde işbu tez çalışması yürütülürken; ÖTV'nin yansıması, ÖTV'de kayıt dışı ekonomi gibi olgulardan yararlanılmıştır. Bunun yanı sıra, farklı özelliklere ve vergilendirme usulüne sahip Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli listeler nazarında da ayrı ayrı değerlendirmeler yapılmıştır. Özellikle listeler nazarında değerlendirme yapılırken, her listede yer alan malların lüks olması veya halkın geneline yayılması, artan oranlı veya düz oranlı vergilendirmeye tabi olması gibi hususlar ele alınmıştır. Ayrıca istatistiki verilerden de yardım alınmıştır. TÜİK tarafından yapılan gelire göre yüzdelik gelir grupların, ÖTV'ye tabi alkollü, alkolsüz içkiler ve tütün ürünlerine, gelirlerinin ne kadarını harcadığına ilişkin verilere dair yapılan analizler neticesinde; vergi sonrası gelir dağılımının bozulduğunu doğrular nitelikte bulgular edinilmiştir. Bu minvalde, Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli listelerde yer alan (I), (III) ve (IV) sayılı listede yer alan malların, bireylerin tercihleri arasında bulunması, kişilerin gelirlerini dikkate almaması ve düz oranlı vergilendirmeye tabi olmaları nedeniyle, gelir dağılımını bozabileceği, aynı kanuna ekli (II) sayılı listede yer alan malların, lüks tüketime konu olması ve gelire göre olmasa dahi artan fiyatlara göre artan oranlı vergilendirilmesi sebebiyle gelir dağılımını olumlu yönde etkileyebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the execution of this thesis how the relationship between SCT and the distribution of income, it was benefitted from the facts of unrecorded economy. In addition, special evaluations were made in the Special Consumption Tax Law which has different characteristics and taxation procedures. Specifically, when evaluating the lists, it is considered that the items in each list are either luxurious or spread to the general public, and are subject to increased or flat-rate taxation. There was also help from statistical data. As a result of the analyzes made on the data about the income of the percentage income groups according to the income made by TURKSTAT, the alcoholic, non-alcoholic drinks and tobacco products subject to SCT; findings that confirm that the distribution of income after tax have been impaired. In this respect, the goods listed in the lists listed in the annexed list of Special Consumption Tax Law (I), (III) and (IV) are among the preferences of the individuals, not taking into account the income of the individuals and the fact that they are subject to flat-rate taxation, they may disrupt the income distribution. It has been concluded that the goods listed in list (II) in the same law may positively affect the income distribution due to the fact that they are subject to luxury consumption and they are taxed evenly according to the prices, even if they are not based on income.