Türk sinemasında üniversiteli olgusunun değişimi
The change of university phenomenon in Turkish cinema
  1. Tez No: 548038
  2. Yazar: EMİR BATUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dönemler itibariyle 'Üniversite Olgusu' ve 'Üniversiteli Genç' teması Türk sinemasında az da olsa irdelenmiştir. Temel amacım Türk sinemasındaki üniversiteli olgusunun bu hızlı dönüşümünün Türkçe Literatürde yer bulmasıdır. Bu araştırmanın cevap aradığı soru ise 'üniversite olgusunun' dönemler içerisinde nasıl bir değişime uğradığıdır. 'Sinema toplumun aynasıdır' varsayımıyla Türk sinemasında üniversiteli gencin yansıması ve yaratılan tipolojileri dönemler içerisinde irdeledim. Bu çalışma, örneklem yoluyla seçilen 11 filmden elde edilen veriler, nicel ve nitel bulgulara dönüştürülürek, Karma Yöntem ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In terms of periods, the context of the university phenomone and the undergraduate student have been examined at least in the Turkish cinema. My pain purpose in this study is a taking place of the rapid transformation of university phenomone in Turkish cinema through the years, in Turkish literature. This research seeks the answer of the question how the 'university phenomenon' has changed during the years. With the assumption of 'the cinema is the mirror of society' I examined the reflection of the university student and the created typologies within periods. In this study, tha datas are obtained from 11 films selected by sampling, are converted them into quantitative and qualitative findings, were analyzed by mixed method.