Glial tümörlerde manyetik rezonans spektroskopi (MRS) bulgularının histopatoloji sonuçları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of magnetic resonance spectroscopy (MRS) findings with histopathological results in glial tumors
- Tez No: 548059
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ADA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Glial Tümörlerde Manyetik Rezonans Spektroskopi (MRS) Bulgularının Histopatoloji Sonuçları İle İlişkisinin Değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Çalışmamızda single voksel (SV) MRS incelemesinin glial tümörlerde düşük-yüksek derece ayrımı ve IDH mutasyon durumunu öngörmedeki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015-Mart 2019 tarihleri arasında beyin tümörü ön tanısıyla SV MRS inceleme yapılan erişkin hastalar retrospektif olarak değerlendirildi ve histopatolojik olarak glial tümör tanısı almış, IDH mutasyon durumu belirlenmiş 49 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar 'düşük-yüksek dereceli' ve 'IDH mutant -IDH wild tip' olarak gruplandırıldı. NAA/Cr, Cho/Cr, Cho/NAA, mI/Cr oranları ve laktat piki değerlendirildi. Bulgular: 49 hastanın 34'ü (%69,4) erkek, 15'i (%30,6) kadındı. Hastaların yaşları 23 ile 79 arasında değişmekte olup ortalama yaş 55,8±14,7' idi. 49 hastanın 12'si (%24,5) düşük dereceli, 37'si (%75,5) yüksek dereceli glial tümör tanısı aldı. Yüksek veya düşük derece ayrımı yapılmaksızın IDH wild-mutant tip özelliklerine göre gruplanan 49 hastanın ise 14'ü (%28,6) IDH mutant, 35'i (%71,4) IDH wild tip glial tümör olarak tanı aldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Relationship of Magnetic Resonance Spectroscopy (MRS) Findings with Histopathological Results in Glial Tumors Objective: In this study, we aimed to evaluate the effectiveness of single voxel (SV) MRS in predicting low-high grade discrimination and IDH mutation status in glial tumors. Materials and methods: Adult patients who were referred to our department with suspected brain tumor and performed SV MRS between January 2015-March 2019 were evaluated retrospectively. Totally 49 patients who were diagnosed as glial tumor and whose IDH mutation status determined were included in the study. Patients were grouped as 'low-high grade' and 'IDH mutant-IDH wild type. NAA/Cr, Cho/Cr, Cho/NAA, mI/Cr ratios were measured and lactate peak was evaluated. Results: 34 patients (69.4%) were male and 15 patients (30.6%) were female. The age of the patients ranged from 23 to 79 years and the mean age was 55.8 ± 14.7. 12 patients (24.5%) were diagnosed as low-grade and 37 patients (75.5%) were diagnosed as high-grade glial tumors. Forty-nine patients grouped according to IDH wild-mutant type characteristics without distinction of high or low grade; 14 patients (28.6%) were identified IDH mutant type and 35 patients (71.4%) were identified IDH wild type glial tumor.