Okul öncesi öğretmenlerinin mobbing ve örgütsel sinizme yönelik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between pre-school teachers' perceptions of mobbing and organizational cynicism
  1. Tez No: 548066
  2. Yazar: SERPİL TAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin mobbing ve örgütsel sinizme yönelik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesini incelemektir. İlişkisel tarama modelinde olan bu araştırmanın örneklemini 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında Sakarya il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anasınıflarında ve bağımsız anaokullarında çalışmakta olan toplam 249 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada öğretmenlerin kişisel bilgilerini elde etmek amacıyla hazırlanan“Genel Bilgi Formu”, öğretmenlerin çalıştıkları kurumlarına karşı mobbing algılarının belirlenmesi için“Olumsuz Davranışlar Ölçeği”; örgütsel sinizme yönelik algılarının belirlenmesi için ise,“Örgütsel Sinizm Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPPS 20 paket programıyla analiz edilmiştir. Bağımsız değişkenlerin kategori sayısına bakılarak, bağımsız örneklemler için t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılımı incelendikten sonra değişkenler arasındaki ilişki için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısına bakılmıştır. Yapılan istatistiklerde anlamlılık düzeyi .05 alınmıştır. Araştırma sonucuna göre, araştırmaya katılan öğretmenlerin %89,2'sinin çalıştıkları kurumda mobbinge maruz kalmadığı; %10,8'inin ise çalıştıkları kurumda mobbinge maruz kaldığı yönünde algılarının olduğu saptanmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin, %6,0'sının okul yöneticileri tarafından; %2,8'inin öğretmenler tarafından; %2,0'sinin ise, veliler tarafından mobbinge maruz kaldıkları yönünde algıya sahip oldukları saptanmıştır. Çalıştıkları kurumda okul öncesi öğretmenlerin %1,6'sı sadece kendisinin mobbinge maruz kaldığı; %9,2'sinin ise aynı kurumda 2 veya daha fazla kişinin mobbinge maruz kaldığı yönünde algıya sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin mobbing algıları ile demografik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin örgütsel sinizmi en fazla bilişsel boyutta, en az duyuşsal boyutta yaşarken; mobbingi en fazla sosyal ilişkiler boyutunda yaşamakta oldukları, öğretmenlerin örgütsel sinizm algıları ile demografik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Öğretmenlerin mobbing algıları ile sinizm algıları arasında anlamlı, pozitif ve düşük yönlü bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak öğretmenlerin mobbing algıları arttığında onların örgütsel sinizm yaşama algılarının da arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between pre-school teachers' perceptions of mobbing and organizational cynicism. The sample of this research which is in the relational screening model constitutes a total of 249 pre-school teachers working in kindergartens ve independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in the city of Sakarya in 2017-2018 academic year. The“General Information Form”was prepared to obtain the personal information of the teachers in the research, the“Negative Behavior Scale”to determine the mobbing perceptions of the teachers ve the“Organizational Cynicism Scale”to determine the perceptions of their organizational cynicism. The obtained data were analyzed by SPPS 20 packet program. T test ve one-way analysis of variance (ANOVA) were used for independent samples by looking at the number of categories of independent variables. After the normal distribution of the obtained data was examined, Pearson's Moments Correlation Coefficient was examined for the relationship between the variables. The level of significance in the statistics is 0.05. It was obtained. According to the results of the study, 89.2% of the teachers who participated in the research were not exposed to mobbing in the institutions they worked; It was found that 10.8% had perceptions of mobbing. Preschool teachers, 6.0% of school administrators by; 2.8% of the teachers; It was found that 2.0% had a perception that parents were exposed to mobbing. In their institution, only 1.6% of pre-school teachers were exposed to mobbing; It was found that 9.2% had the perception that 2 or more people were exposed to mobbing in the same institution. There was no significant difference between teachers' mobbing perceptions and demographic characteristics. Teachers' organizational cynicism is the most cognitive dimension, living in the least affective dimension; It was found that mobbing was mostly experienced in social relations dimension, there was no significant difference between the perceptions of organizational cynicism and demographic characteristics of teachers. It was found that there was a significant, positive and low relation between teachers' perceptions of mobbing and cynicism perceptions. As a result, when teachers' perception of mobbing increased, their perception of living in organizational cynicism increased.