Okul öncesi öğretmenlerinin anne baba kaynaklı yıldırma davranışlarına maruz kalma düzeyleri ve uyguladıkları aile katılım stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between preschool teachers' levels of exposure to parent- induced mobbing and their family involvement strategies
  1. Tez No: 810267
  2. Yazar: ESİNNUR DAĞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Okul öncesi öğretmenlerinin anne baba kaynaklı yıldırma davranışlarına maruz kalma düzeyleri ve uyguladıkları aile katılım stratejilerini ele alan bu araştırma ilişkisel tarama modeline göre yapılmıştır. Çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında İstanbul Avrupa yakasındaki özel ve devlet kurumlarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri (n=258) oluşturmuştur. Verilerin toplanması amacıyla çalışmanın ilk bölümünde demografik bilgiler, ikinci bölümünde“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öğrenci Velileri Kaynaklı Yıldırma Davranışlarına Maruz Kalma Düzeylerine İlişkin Anket Formu”na ilişkin sorular, üçüncü bölümünde ise“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Uyguladıkları Aile Katılım Stratejilerini Belirleme Ölçeği”ne ilişkin sorular bulunmaktadır. Formlar katılımcılara yüz yüze uygulanmıştır. Araştırmada yapılan analizler kapsamında, demografik değişkenler ile maruz kalınan anne baba kaynaklı yıldırma davranışları ve uygulanan aile katılım stratejileri arasında anlamlı farklılık olup olmadığı ve anne baba kaynaklı yıldırma davranışları ile aile katılım stratejileri arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Elde edilen veriler SPPS paket programıyla analizi yapılıp yorumlanmıştır. Verilerin analizinde normallik testi sonucuna göre normal dağılım gösteren verilerde Bağımsız Örneklemler t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapılırken, normal dağılım göstermeyen verilerde ise parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi yapılmıştır. Ayrıca demografik özellikler ile ilgili tanımlayıcı istatistikler uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları şu şekildedir. Öğretmenlerin anne baba kaynaklı yıldırma davranışlarına maruz kalma düzeyleri ile cinsiyetleri, yaşları, öğrenim durumları, mezun olunan bölüm, istihdam türleri, okul türü, mesleki kıdemleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Öğretmenlerin uyguladıkları aile katılım stratejileri ile yaşları, istihdam durumları ve mesleki kıdemleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ancak öğretmenlerin uyguladıkları aile katılım stratejileri ile cinsiyetleri, öğrenim durumları, mezun oldukları bölüm ve görev yaptığı okul türleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öğrenci Velileri Kaynaklı Yıldırma Davranışlarına Maruz Kalma Düzeylerine İlişkin Anket Formu'nun kendini gösterme alt boyutuyla , Okul Öncesi Öğretmenlerinin Uyguladıkları Aile Katılım Stratejilerini Belirleme Ölçeği'nin alt boyutlarından öğretmen-aile temelli katılım stratejisi ve ev temelli katılım stratejisi alt boyutları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öğrenci Velileri Kaynaklı Yıldırma Davranışlarına Maruz Kalma Düzeylerine İlişkin Anket Formu'nun alt boyutlarından sosyal ilişki alt boyutuyla, Okul Öncesi Öğretmenlerinin Uyguladıkları Aile Katılım Stratejilerini Belirleme Ölçeği'nin alt boyutlarından ev temelli katılım stratejisi alt boyutları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which deals with the levels of exposure of preschool teachers to parental intimidation behaviors and the family involvement strategies they apply, was conducted according to the relational survey model. The study group consisted of preschool teachers (n=258) working in private and public institutions on the European side of Istanbul in the 2022-2023 academic year. In order to collect the data, the first part of the study includes demographic information, the second part includes questions related to the“Questionnaire Form Regarding the Level of Exposure of Preschool Teachers to Student Parents' Intimidation Behaviors”, and the third part includes questions related to the“Scale for Determining Family Involvement Strategies Implemented by Preschool Teachers”. The forms were applied to the participants face-to-face. Within the scope of the analyses conducted in the study, it was analyzed whether there was a significant difference between demographic variables and parental intimidation behaviors and family involvement strategies and the relationship between parental intimidation behaviors and family involvement strategies. The data obtained were analyzed and interpreted with SPPS package program. In the analysis of the data, Independent Samples t Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were performed for the data showing normal distribution according to the normality test results, while Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test, which are nonparametric tests, were performed for the data not showing normal distribution. In addition, descriptive statistics related to demographic characteristics were applied. The results of the study are as follows. No significant difference was found between teachers' exposure to parental intimidation behaviors and their gender, age, education level, graduated department, employment type, school type, and professional seniority. There was a significant difference between the family involvement strategies used by teachers and their age, employment status and professional seniority. However, no significant difference was found between the family involvement strategies implemented by the teachers and their gender, education level, graduated department and school type. It was found that there was a significant negative correlation between the self-presentation sub-dimension of the Questionnaire Form on the Level of Exposure of Preschool Teachers to Student Parents' Intimidation Behaviors and the sub-dimensions of teacher-family-based involvement strategy and home-based involvement strategy, which are among the sub-dimensions of the Scale for Determining the Family Involvement Strategies Applied by Preschool Teachers. It was found that there was a significant negative relationship between the social relationship sub-dimension, one of the sub-dimensions of the Questionnaire Form on the Level of Exposure of Preschool Teachers to Student Parents' Intimidation Behaviors, and the home-based involvement strategy sub-dimensions, one of the sub-dimensions of the Scale for Identifying Family Involvement Strategies Practiced by Preschool Teachers.