Kamuda kadın bilişim çalışanlarının kariyer motivasyonu düzeyleri ve kariyer hedeflerini belirleyen etmenler: SGK örneği
Career motivation levels of women it employees in public and factors determining the career goals: SSI sample
- Tez No: 548080
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu bilişim birimlerinde çalışan kadınların kariyer motivasyonu düzeylerini ortaya koymak ve kariyer hedeflerini belirleyen etmenlerin kamu çalışanlarından seçilen bir örneklem üzerinde araştırılmasıdır. Araştırma Sosyal Güvenlik Kurumu bilgi işlem birimlerinin yer aldığı Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü'nde çalışan 145 (68 kadın, 77 erkek) kamu çalışanından elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilk olarak kuramsal ve kavramsal çerçeve ortaya konulmuş, daha sonra da bulgular ve sonuç kısmına yer verilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre kadın çalışanların kariyer motivasyonlarının, kariyer motivasyonu ölçeğinin alt boyutlarına (işe dönük motivasyon, kariyer dışı ilgi, kariyer desteği, yeterlilik), kadın yöneticilere ilişkin tutumlara ve mesleki öz yeterlilik algılarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki içerisinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada kariyer motivasyonu ve mesleki öz yeterlilik değişkenleri sadece kadın katılımcılar açısından, kadın yöneticilere ilişkin tutumlar ise tüm katılımcılar açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre kadın çalışanların kariyer motivasyonu düzeyleri orta düzey olarak bulunmuş ve sadece unvan değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir. Buna göre teknik unvanlarda çalışan kadınlar idari unvanlarda çalışanlara göre daha yüksek düzeyde kariyer motivasyonuna sahiptir. Kadın yöneticilere ilişkin tutumlar değerlendirildiğinde kadın çalışanların, erkek çalışanlara göre daha olumlu tutumlar içerisinde olduğu görülmüş ve yaş faktörüne göre de kadın yöneticilere ilişkin tutumların farklılaştığı tespit edilmiştir. Mesleki öz yeterlilik algısı ise demografik değişkenler açısından sadece kadınların bilgi işlem birimlerinde çalışma süresine göre istatistiki olarak farklılaşmış ve çalışma yılı daha fazla olanların mesleki özyeterliliklerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Son olarak araştırmanın sonuçları değerlendirilmiş ve ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the career motivation levels of women working in public IT departments and to investigate the factors determining the career goals on a sample selected from public employees. The research was carried out with the data obtained from 145 (68 female, 77 male) public employees working in the General Directorate of Service Delivery, where the data processing units of the Social Security Institution are located. In the study, firstly, the theoretical and conceptual framework is presented and then the findings and conclusions are given. According to the results of the analysis, it was concluded that the career motivation of women employees is statistically significant in relation to the sub-dimensions of the career motivation scale (work-oriented motivation, non-career interest, career support, and competence), attitudes towards women managers and perceptions of occupational self-efficacy. In the study, career motivation and occupational self-efficacy variables were evaluated only for women participants and attitudes towards women managers were evaluated for all participants. According to the findings, career motivation levels of women employees were found as medium level and only statistically significant difference was found with respect to title variable. Accordingly, women working in technical titles have a higher level of career motivation than those working in administrative titles. When the attitudes towards women managers were evaluated, it was seen that women employees had more positive attitudes than men employees and it was determined that attitudes towards women managers differed according to age factor. The perception of occupational self-efficacy statistically differs in terms of demographic variables only in terms of working time of women in data processing units and it was observed that those with higher working years had higher occupational self-efficacy. Finally, the results of the study were evaluated and relevant recommendations were presented.