Suriyeli mültecilerde travma sonrası stres bozukluğu ve yaşam doyumu düzeyinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
The investigation of post-traumatic stress disorder and life satisfaction level according to various variables in Syrian refugees
- Tez No: 548082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNAZ KIRAN ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Suriyeli mültecilerin travma sonrası stres bozukluğu ve yaşam doyumu düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelediğimiz bu araştırmada, Mersin ili merkez ilçeleri örneklem bölgesini oluşturmuştur. Bu araştırmada kullanılan veri toplama formu;“Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Travmatik Olaylar Listesi, Harvard Travma Ölçeği (HTÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) ”olmak üzere toplam 4 bölümden oluşmaktadır. Veri toplama araçlarının standart Arapça'ya uygunluğunu ve maddelerin anlaşılırlığını test etmek amacıyla 32 Suriyeli yetişkin mülteci ile bir pilot uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 18 yaş üstü 590 Suriyeli mülteciye ulaşılmış olup katılımcıların 325'i kadın 265'i ise erkek olmuştur. Araştırma sonucunda katılımcıların; travma sonrası stres bozukluğu düzeyi ile psikiyatrik tanı alma, ikamet süresi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık gözlenirken yaşam doyumu düzeyi ile medeni durum, çalışma durumu, psikiyatrik tanı alma durumu değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Ayrıca belirli travmatik olaylara maruz kalma ile travma sonrası stres bozukluğu düzeyi arasında anlamlı pozitif bir farklılık gözlenirken; yaşam doyumu düzeyi arasında anlamlı negatif bir farklılık gözlenmiştir. Bulgular ilgili literatür kapsamında tartışılmış olup, mültecilere yönelik psikososyal müdahale programlarının etkinliğinin arttırılması ve bu doğrultuda daha fazla bilimsel çalışmalara yönelinmesi önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which we examined whether the post-traumatic stress disorder and life satisfaction levels of Syrian refugees differed according to various variables, the central districts of the province of Mersin formed the sample region. The data collection form used in this study is comprised of a total of 4 chapters; namely ''Socio-Demographic Form, Traumatic Events List, Harvard Trauma Questionnaire (HTQ) and Satisfaction With Life Scale (SWLS) ''. A pilot application was conducted with 32 Syrian adult refugees in order to test the compatibility of the data collection instruments with the standard Arabic and the comprehensibility of the items. 590 Syrian refugees over the age of 18 were reached within the scope of the research. 325 of the participants were female and 265 of them were male. As a result of the research; While a significant difference was observed between post-traumatic stress disorder and psychiatric diagnosis and residence time variables, a significant difference was observed between life satisfaction level, marital status, working status and psychiatric diagnosis status. In addition, while a significant positive difference was observed between exposure to certain traumatic events and posttraumatic stress disorder level, a significant negative difference was observed between life satisfaction level. The findings were discussed within the scope of the related literature and suggestions were made to increase the effectiveness of psychosocial intervention programs for refugees and to address more scientific stu studies in this respect.