The investigation of attachment styles, resilience and posttraumatic stress disorder in Syrian refugees in turkey
Türkiye'deki Suriyeli mültecilerde bağlanma stilleri, psikolojik sağlamlık ve travma sonrası stres bozukluğunun incelenmesi
- Tez No: 702061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılarda bağlanma stilleri, dayanıklılık ve travma sonrası stres bozukluğu arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2011 yılında Suriye'de başlayan savaşın ardından Türkiye'ye gelen 18 yaş üstü 595 (321 Kadın, 274 Erkek) Suriyeli birey oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla Yarmuk Yetişkin Bağlanma Stilleri Ölçeği (Y-SAAS), Connor-Davidson dayanıklılık Ölçeği (CD-RISC-25) ve Davidson Travma Ölçeği (DTS) uygulanılmıştır. Araştırma sorularını incelemek için tek yönlü ANOVA testi, bağımsız örneklem t testi, Pearson korelasyonu ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Psikolojik sağlamlık, kaçınmacı bağlanma, kaygılı bağlanma ve güvenli bağlanma ile TSSB arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. TSSB, mültecilerin cinsiyet, medeni durum, gelir düzeyi, mesleki durum, Türkiye'de yaşama süresi ve yaş gibi bazı demografik değişkenlerine göre incelenmiştir. Buna göre TSSB düzeyinin erkekler ve kadınlar arasında anlamlı bir fark yaratmadığı ve Türkiye'de yaşam süresine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Ancak, evli mültecilerin TSSB düzeyi bekarlara kıyasla daha düşüktür. Ayrıca, çalışan mülteciler çalışmayanlara göre TSSB'de önemli ölçüde daha düşük puan almıştır. Ayrıca TSSB düzeyi mültecilerin yaşına göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Daha genç yaşta olanlar, yaşlılardan daha yüksek TSSB düzeyine sahiptir. Çoklu regresyon analizi sonuçları psikolojik sağlamlık, kaçınmacı bağlanma, kaygılı bağlanma ve güvenli bağlanmanın TSSB'yi anlamlı düzeyde yordadığına işaret etmektedir. TSSB değişkenindeki varyansın %23'ü psikolojik sağlamlık, kaçınmacı bağlanma, kaygılı bağlanma ve güvenli bağlanmadaki değişikliklerle açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationships between attachment styles, resilience and posttraumatic stress disorder in Syrian refugees in Turkey were examined. The study sample consisted of 595 (321 females, 274 male) Syrian refugees above the age of 18 who came to Turkey after the start of war in Syria at 2011. Yarmouk Scale of Adult Attachment Styles (Y-SAAS), Connor-Davidson Resilience Scale 25 (CD-RISC-25), and Davidson Trauma Scale (DTS) was utilized to collect data. One-way ANOVA test, independent sample t-test, Pearson correlation and multiple linear regression analysis were performed to examine the research questions. Statistically significant relationship between resilience, avoidant attachment, anxious attachment and secure attachment and PTSD was found. PTSD was examined according to some personal variables of refugees such as gender, marital status, income level, occupational status, time of living in Turkey and age. Accordingly, it was found that level of PTSD did not make a significant difference in terms of gender and duration of living in Turkey. However, married refugees compared to singles were significantly lower in PTSD; And working refugees scored significantly lower in PTSD than nonworking ones. Besides, PTSD differed significantly according to the age of refugees; Where those with younger ages exhibited higher levels of PTSD than elder one. The results regression analysis revealed that resilience, avoidant attachment, anxious attachment and secure attachment significantly predicted PTSD; Where 23% of the variance in the PTSD variable was explained by the changes of resilience, avoidant attachment, anxious attachment, and secure attachment.