Psychological problems, autobiographical memory, and life satisfaction among Syrian refugees in Turkey
Türkiye'deki Suriyeli Mültecilerin Psikolojik Problemleri, Otobiyografik Hafızası ve Yaşam Doyumu
  1. Tez No: 755283
  2. Yazar: ISSA ALIBWAINI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu betimsel kesitsel araştırmada Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin otobiyografik bellek fenomenolojisi, üç psikolojik problemi (travma sonrası stres bozukluğu [TSSB], yaygın anksiyete bozukluğu, ve major depresif bozukluk) ve yaşam doyumu incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini 241 mülteci (126 erkek ve 115 kadın) oluşturmuştur. Veri toplama süreci Covid-19 pandemisi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. İlk olarak katılımcılara göçleri ile ilgili rastgele bir olayı hatırlamaları için yönerge verilmiştir. Daha sonra katılımcılar şu ölçüm araçlarını yanıtlamışlardır: Otobiyografik Bellek Fenomenolojik Anketi, Essen Travma Envanteri, Hasta Sağlık Ölçeği – Depresyon Modülü, Yaygın Anksiyete Bozukluğu Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve sosyodemografik bilgi formu. Sonuçlar katılımcıların %25,3'ünün tam TSSB, %41,8'inin ise kısmi TSSB olduğunu göstermiştir. Katılımcıların yaklaşık yarısı orta ile şiddetli arasında değişen depresyon düzeyi sahiptir. Katılımcıların yaklaşık üçte ikisi ise, orta ile şiddetli arasında değişen anksiyete göstermiştir. Psikolojik problemlerin yaygınlığı özellikle kadınlarda, düşük eğitim düzeyine sahip olanlarda ve daha önce yerinden edilen mültecilerde daha yüksektir. Katılımcıların yarısından fazlası, ortalamanın altında bir yaşam memnuniyeti düzeyi bildirmiştir. Hatırlanan anının ne canlılıkta anımsandığı, anının ulaşılabilirliği, duygusal yoğunluğu ve özgünlüğü ise kadınlarda erkeklerden anlamlı şekilde daha fazladır. Psikolojik problemler ve otobiyografik bellek nitelikleri arasındaki ilişki anlamlı şekilde pozitif bulunmuştur. Üç psikolojik problem (TSSB, yaygın anksiyete bozukluğu, ve major depresif bozukluk) istatistiksel olarak anlamlı şekilde otobiyografik bellekte anının ne canlılıkta hatırlandığını etkilemiştir. Ancak yalnızca TSSB ve anksiyete otobiyografik belleğin özgünlüğünü anlamlı şekilde etkilemiştir. Bu çalışmanın yöntemi ve sonuçları önceki çalışmaların yöntemleri ve bulguları ile bağlantılı olarak tartışılmıştır. Son olarak çalışmanın sınırlılıkları ve geleceğe yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current descriptive cross-sectional research examined the autobiographical memory (AM) phenomenological characteristics, three mental disorders (post-traumatic stress disorder [PTSD], generalized anxiety disorder [GAD], and major depressive disorder [MDD]), and life satisfaction among Syrian refugees in Turkey. A sample of 241 refugees (126 males and 115 females) was recruited. Data collection was done online due to the continuity of the Covid-19 pandemic. First, the participants were instructed to recall a random event related to their migration. Then, they responded to a number of measurements as follows: Phenomenological Questionnaire for Autobiographical Memory, Essen Trauma Inventory, Patient Health Questionnaire-Depression Module, Generalized Anxiety Disorder Scale, Satisfaction with Life Scale, and the socio-demographic sheet. The results showed that 25.3% of the participants demonstrated full PTSD and 41.9% had partial PTSD. Around half of the participants had MDD that ranged from moderate to severe. Approximately two-thirds of the participants showed GAD that also ranged from moderate to severe. The prevalence of psychological problems was higher especially among females than males, refugees with lower educational levels, and refugees who were displaced earlier. More than half of the participants reported a below-average level of life satisfaction. Vividness, accessibility, emotional intensity, and specificity of the recalled memories were significantly higher among females than males. The relationship between psychological problems and AM qualities was significantly positive. The three psychological problems (PTSD, GAD, and MDD) significantly affected AM vividness. However, only PTSD and GAD significantly affected the specificity of the AM. Methods and results of the current study were discussed in connection to methodologies and findings of previous studies. Finally, limitations of the current study as well as future directions were presented.