Şanlıurfa-Halfeti yöresi topraklarının farklı toprak sınıflandırma sistemlerine göre sınıflandırılması
Classification of soils of Sanliurfa-Halfeti region according to different soil classification systems
- Tez No: 548083
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, Halfeti yöresine ait olan toprak gruplarının morfolojik özellikler bakımından farklı toprak bireylerinin özelliklerini tanımlamak, oluşum koşulları ile toprak özellikleri arasındaki ilişkileri yorumlamak ve toprakları farklı toprak sınıflandırma sistemlerine göre sınıflandırmaktır. Araştırmaya konu olan Halfeti İlçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Şanlıurfa İlinin 122 km batısında yer alır. Çalışma alanı 600-670 m kotları arasında yer almaktadır. Temel özellikler bakımından anlamlı farklılıklar gösteren komşu birimler üzerinde açılan 4 adet toprak profil çukuru tanımlanarak horizon esasına göre 17 adet bozulmuş toprak örneği alınmış organik madde, pH, kireç, katyon değişim kapasitesi ve elektriksel iletkenlik analizleri yapılmıştır. Toprak profilleri toprak taksonomisine göre yapılan sınıflandırmada Seldek profili Calsıxerert büyük grubu, Karaotlak profili Xerochrepts büyük grubu ve Argıl ile Durak profilleri ise Xeroorthents büyük grubu olarak sınıflandırılmıştır. Aynı profiller FAO/UNESCO sınıflandırma sistemine göre Seldek profili Chromic Vertisols grubu, Karaotlak profili Vertic Cambisols grubu ve Argıl ile Durak profilleri ise Lithic Leptosols grubu olarak sınıflandırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Toprak genesisi, morfoloji, taksonomi, sınıflandırma, Halfeti
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the characteristics of different soil members belonging to Halfeti region in terms of morphologic characteristics, to interpret the relations between soil characteristics and formation conditions of soil members and to classify the soils according to different soil classification systems. Halfeti District, which is the subject of the research, is located at a distance of 122 km of west of Sanliurfa province in Southeastern Anatolia Region. The study area is located at elevation between 600 and 670 m. Four soil profile pits were opened on neighboring places which have significant differences in terms of basic properties and 17 disrupted soil samples were taken according to horizon basis. Then, organic matter, pH, lime, cation exchange capacity and electrical conductivity analyzes were performed on these soil samples. Seldek profile was classified Calsıxerert great group, Karaotlak profile was classified Xerochrepts great group, Argıl and Durak profiles were classified as Xeroorthents great group according to the soil taxonomy classification while Seldek profile was classified Chromic Vertisols subgroup, Karaotlak profile was classified Vertic Cambisols subgroup, Argıl and Durak profiles were classified as Lithic Leptosols subgroup according to FAO/UNESCO classification systems. KEYWORDS: Soil genesis, morphology, taxonomy, classification, Halfeti