Türkiye Petrosimonia bunge türlerinin (Amaranthaceae) taksonomik revizyonu
The taxonomical revision of Petrosimonia bunge species (Amaranthaceae) in Turkey
- Tez No: 548116
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bulunan Petrosimonia Bunge (Amaranthaceae) türlerinin morfolojik, karyolojik ve moleküler filogenetik metodlar kullanılarak revizyonunun yapılmasıdır. Morfolojik çalışmalarda hem arazi çalışmalarıyla toplanan materyaller hem de herbaryum örnekleri kullanılmıştır. Taksonlar için diagnostik karakterler belirlenmiş ve morfometrik ölçümler gerçekleştirilmiştir. Morfolojik incelemeler sonucunda Türkiye'de Petrosimonia cinsine ait toplam 4 türün varlığı teyit edilmiştir. Karyolojik çalışmalarda arazi çalışmalarıyla toplanan tohum örnekleri çimlendirilmiş ve kök uçlarından kromozom sayımı yapılmış ve görüntülenmiştir. Karyolojik çalışmalar sonucunda taksonların temel kromozom sayısının (x) türe bağlı olarak 7 ile 8 arasında değiştiği, tamamının diploid (2n) sitotipte olduğu belirlenmiş ve hiçbir taksonda poliploidiye rastlanmamıştır. Moleküler filogenetik araştırmalar için yaprak örneklerinin kloroplast genomunun kodlanmayan atpB-rbcL genler arası bölgesi çalışılmıştır. Analizler Maksimum Likelihood, Maksimum Parsimoni ve Bayesian metodları ile gerçekleştirilmiştir. Dış grup olarak Ofaiston monandrum tanımlanmıştır. Moleküler verinin incelenmesi sonucunda Petrosimonia cinsinin monofiletik bir grup olduğu belirlenmiştir. Bir sonraki çalışmalar için protein kodlayan bir gen bölgesinin çalışılmasını ve elde etmiş olduğumuz veriyle karşılaştırılmasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to do the revision of Petrosimonia Bunge (Amaranthaceae) found in Turkey by using morphological, karyological and molecular phylogenetic methods. In morphological studies herbarium specimens and samples collected by field studies were used. Diagnostic characters were determined for taxa and morphometric measurements were performed. Morphological analysis showed the presence of 4 taxa belonging to the genus Petrosimonia in Turkey. Seed samples collected by field studies were germinated for karyological studies and chromosomes were counted and visualized. As a result of the karyological studies, the basic chromosome number (x) of the taxa ranged from 7 to 8 depending on the species and all species were diploid (2n) cytotypes. For the molecular phylogenetic research, the non-coding atpB-rbcL intergenic region of the chloroplast genome were studied. Analyzes were performed with Maximum Likelihood, Maximum Parsimony and Bayesian methods. Ofaiston monandrum were determineted as an out-group. As a result of the molecular phylogenetic analyzing, Petrosimonia was determined a monophyletic group. In the next studies, we recommend that studying a protein-encoding gene region and comparing it with the data we have obtained.