Petrosımonıa brachıata (Pall.) bunge ve P. nıgdeensıs aellen türlerinin morfolojik, anatomik ve palinolojik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of the morphological, anatomical and palynological properties of petrosimonia brachiata (Pall.) bunge and P. nigdeensis aellen
  1. Tez No: 374258
  2. Yazar: GÖKHAN SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAŞAR DADANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada B4 ve B5 kareleri içinde yayılış gösteren Petrosimonia brachiata ve Türkiye için endemik olan P. nigdeensis morfolojik, anatomik ve palinolojik yönlerden incelenmiştir. Morfoloji bölümünde, çalışılan türlerin ayrıntılı deskripsiyonu yapılmış, çiçek açma ve tohumlanma zamanları verilmiştir. Bitkinin genel şekli, brakte, dişi organ ve tohum resimleri yanında teşhiste kullanılan periant segmenti, anter, sitilus ve tüy resimleri çalışmada verilmiştir. Çalışılan türlerde gövdede parankimatik öz bulunmaktadır. Yapraklar amfistomatik, stomalar kseromorfiktir. P. nigdeensis'in tüylerinde bulunan çıkıntılar, iki türü ayıracak bir özellik olarak tespit edilmiştir. Polenler SEM ve ışık mikroskobunda incelenmiştir. Polenler orta spheroidal ve peripolat olduğu gözlenmiştir. Por sayısı 49 adet olarak sayılmıştır. Anatomik ve palinolojik çalışmalara ait ışık ve SEM resimleri çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Petrosimonia brachiata which is spreading in B4 and B5 squares and P. nigdeensis, endemic to Turkey, were examined morphologically, anatomically and palynologically. In morphology section, a detailed description of species, flowering and seed setting time were given. Beside the habitus of the plant, bract, pistil and seed images, perianth segments, anter, stylus and trichome images which are used in description were also given. Parenchymatic pith of stem was observed in the studied species. Leaves are amphistomatic. Stomata are xeromorphic. Projections on trichomes of P. nigdeensis was determined as a differentiating character of two species. Pollens were examined under the light microscope and SEM. Pollens were observed as medium-size, spheroidal. The number of pores were found to be 49. Light and SEM pictures were included in anatomical and palynological studies.