Bazı patates genotiplerinin turfanda koşullarında verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality traits of some potato genotypes under early crop production conditions
- Tez No: 548117
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Almanya'da ıslah edilmiş farklı patates çeşit ve hatlarının turfanda üretim koşullarında verim ve kalite performansları belirlemek amacıyla 2018 yılında Hatay ili Reyhanlı ilçesinde yürütülmüştür. Araştırmada bitkisel materyal olarak 200 adet patates genotipi (90 adet Almanya özel ıslah firmasından, 90 adet Türkiye özel ıslah firmasından ve 20 adet her iki ülkede yetişen sanayilik çeşitler) kullanılmıştır. Deneme, sıra arası 75 cm, sıra üzeri 30 cm, sıraların uzunluğu 6 m ve her genotip 2 sıra olacak şekilde Augmented Deneme Desenine göre kurulmuş ve denemede 5 adet standart çeşit (Agria, Alegria, Hermes, Jelly ve Rumba) kontrol olarak kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, ortalama yumru verimi değerleri 63.90 t/ha (904-212-10) ile 6.03 t/ha (DT14010.18) arasında değişim göstermiş, standart ortalaması 34.63 t/ha olmuştur. Standart çeşitlerde en yüksek yumru verimi Agria çeşidinden (38.55 t/ha) elde edilmiştir. Yumru verimi bakımından üstün performans gösteren 900-205-10, Kiwi, Fidelia, Romanze, Adretta, DT13124.21, 904-212-10 genotipleri bölgeye uygun genotipler olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Reyhanlı district of Hatay in 2018 in order to determine yield and quality performances of different potato varieties and lines developed in Germany and Turkey in new potato production conditions. Experiments were conducted in Reyhanlı district of Hatay province for early crop production. In this study, as plant material 200 potato genotypes (90 German from a private breeding companies, 90 private breeding company from Turkey and 20 who prosessing potato cultivars grown in both countries were used. The experiment was established according to the Augmented Experimental Design and row space 75 cm, row distance 30 cm, row lenght of 6 cm and each genotype with 2 rows, and 5 standart cultivars (Agria, Alegria, Hermes, Jelly and Rumba) were used as control. As a result of the study, the average tuber yield values ranged between 63.90 t/ha (904-212-10) and 6.03 t/ha (DT14010.18) and mean of standard cultivars was 34.63 t/ha. The highest tuber yield was obtained from Agria cultivar (38.55 t/ha) in standard cultivars. It was concluded that 900-205-10, Kiwi, Fidelia, Romanze, Adretta, DT13124.21, 904-212-10 genotypes are superior to early potato production.