Çinkur A.Ş.'de iş sağlığı ve işyeri hekimliği hizmetlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 54812
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
77 6- ÖZET İş sağlığı ve iş güvenliği kapsamına alınan işçi statüsündeki çalışan personelin; iş sağlığı ve iş yeri hekimliği hizmetlerinden yararlanma durumu ve eksikliklerini belirlemek amacıyla, Kayseri ÇİNKUR A.Ş.'de çalışan 522 yevmiyeli (işçi) personelin kayıtlan incelendi ve bu personele 42 sorudan oluşan anket uygulaması yapıldı. Araştırma kapsamına alınan işçi statüsündeki yevmiyeli personelin %94.9'unun 36 yaş ve üzerinde olduğu; %74.5'inin ilkokul tahsili aldığı; işe giriş muayenelerinin kayıtlar %83.3'ünün, işçilere göre %45'inin iş yeri hekimince yapıldığı, yasal mevzuata uygun iş yeri sağlık biriminin oluşturulduğu ve78 kayıtların tutulduğu; son beş yılda kayıtlara göre %36'sının, işçilere göre %30.4'ünün meslek hastalığı nedeniyle ilgili hastahaneye sevkedildiği belirlendi. Her. yıl İSGÜM elemanlarınca denetimlerin yapıldığı ve eksikliklerin tesbit edildiği, bu raporlara göre son yılda iki işçinin kurşun zehirlenmesi, 409 işçinin de işitme kaybına maruz kaldığı belirlendi. Araştırma grubundaki işçilerin %93.6'sının 11 yıldan uzun süredir aynı yerde çalıştığı, bir yılda işçilerin %15.0'ın peryodik muayeneden geçtiği, bu muayenelerde %4.8'inin hasta bulunduğu, %74.4'ünün yılda 1-5 kez viziteye çıktığı, %40.2'sinin koruyucu malzemeleri yetersiz bulduğu, %65.2'sinin koruyucu malzemeleri devamlı kullandığı, %77.4'ünün işyerinden hiç bir eğitim almadıkları, %30.8'inin son beş yılda iş kazası geçirdiği belirlendi. Araştırma grubundaki işçilerin %59.2'sinin sigara kullandığı, %54.6'sınm sabahlan işe başlarken kendilerini yorgun hissettiği öğrenildi. Araştırma grubunun, iş kazası geçirme ile işlerini sevme arasındaki ilişkinin, işini sevme durumları ile işe başlarken yorgunluk hissetme arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı bulunduğu saptandı. Araştırma verilerine dayanılarak iş sağlığı ile ilgili yasal mevzuatın tam uygulanmadığı, amacından saptırıldığı, işçilerin koruyucu sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı, koruyucu ve tedavi hizmetlerinin bütüncülleştirilemeyerek koruyucu sağlık hizmetlerinin ihmal edildiği, İSGÜM raporlarına işverenin tam uymadığı ve işçinin işine ruhsal uyumunun sağlanamadığı sonucuna varıldı. Bu sonuçlara dayanılarak alınması gereken tedbirler önerildi.
Özet (Çeviri)
79 VII. SUMMARY ÇİNKUR A.Ş. company records were reviewed and a 42-item questionnaire was given to 500. worker having occupational health and safety facilities to investigate the persentage of the people using these facilities available: 94.9% of the worker studied were 36 years old or above, 74.5% were educated at a level of primary school and 83.3% of them were examined by the workplace' doctor when they were employed in the company whereas, the last persentage was stated to be 45% by the workers. 36.0% of the worker were referred to the hospital for their occupational diseases according to the company records. But the worker interviewed stated that just 30.4% of them were referred to the hospital. it was found that the company was checked by the members of“Occupational Health and Safety Center”and they reported the deficiencies of the company every year, and according to their reports, 2 workmen had acute lead intoxication and 409 workers had hearing loss last year. It was also found that 93.0% of the workmen had been working at the same factory for more than 1 1 years, 45% were periodically examinated every year, 4.8% were diagnosed to have an illness, 74.4% were examined 1-5 times a year, it was determined that according to 40.2% of them, the safety materials were inadequate,77. 4% were not given education about occupational health and safety, 30.8% had 5 industrial accidents within the last 5 years. 59.2% of the subject in the study group were smokers and 54.6% of the subject felt tired at the beginning of the day. There were significant relationships between having an industrial accident and liking his work, liking his work and feeling tired at the beginning of the day in the study group. Finally, it was found that the regulations, and the reports by occupational health experts were not taken into account by the employer, and the preventive health services were not sufficiently given to the workmen, and the workers could not mentally adjust to their work. Based on the data obtained from this study, some preventive measures for workers' health were advised to the employer.