Yüksek yapılarda cephelerin taşıyıcı sistemle olan ilişkisinin incelenmesi ve İzmir yüksek yapıları üzerine bir araştırma
A research on relation of structural and facade systems of high rise buildings and a research on the high rise building's in Izmir city
- Tez No: 548141
 - Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA SEREN GÜVEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle günümüze kadar farklı biçimlerde oluşumlarıyla ortaya çıkan yüksek yapılar, mimari ve taşıyıcı sistemlerinin gelişmesi ve bu sistemlerin birbirini etkilemesi ile incelenmesi gereken bir unsur haline gelmiştir. Mimarlık tarihinin ilk dönemlerinden bu yana yüksek yapılar insanların ilgisini çekmiş ve güç, statü gibi değerlerle bağdaştırılmıştır. Ekonomik zenginliğin ve gelişmenin de göstergesi haline gelen bu yapılar eski devletler ve günümüz ülkeleri için çok önemli olmuş ve teknolojinin de gelişmesiyle çok farklı biçimlerde ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında, bu önemli konu, bütün bu ilişkiler gözetilerek yüksek yapıların gelişim sistemlerinin tarihi incelenerek ve taşıyıcı-mimari-cephe sistemlerinin çeşitlenmesi konusu da göz önünde bulundurularak İzmir şehrinde bulunan bazı yapılar üzerinden cephe-strüktür ilişkisi olarak ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the high structures that have emerged with different formations until today, have become an element which must be examined with the development of the architectural and structural systems and the effects of each other. Since the first periods of the history of architecture, the high buildings have attracted the attention of people with the values such as power and status have been compared. These structures, which have become an indicator of richness and development, have become very important for the old states and today's countries and have emerged in many different ways with the development of technology. In this study, this important issue must be examined with the history of the development systems of high buildings by considering all these relations and to diversify the structure-architectural facade systems. Considering the subject of this study, it has been tried to be considered as the facade-structure relations of the buildings in Izmir city.