D. Shostakovich 1.Viyolonsel Konçertosu'nun yapısal ve yorumsal olarak incelenmesi
The structural and interpretational analysis of D. Shostakovich's 1st Violoncello Concerto
  1. Tez No: 548161
  2. Yazar: ARAL YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEVİL ULUCAN WEİNSTEİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde Dimitri Shostakovich'in besteciliğinin yanı sıra yaşamına, yaşadığı dönemin siyasi yapısına ve sanat-siyaset ilişkisi içerisindeki konumuna değinilmiş; bestecinin Op.67 Mi Bemol Majör Viyolonsel Konçertosu incelenmiş ve bu eseri seslendirmek isteyen icracılar için yorum önerilerinde bulunulmuştur. Literatür taraması yoluyla edinilen bulgulara yer verilen bu tez ile Shostakovich'in eserlerini yorumlamak isteyen müzisyenlere bestecinin sanatsal perspektifinin aktarılması amaçlanmıştır. Araştırmada, bestecinin yaşadığı toplumun politik ve sosyokültürel dönüşümünde ortaya çıkan ve kendi sanatsal düşünüsünde derin ikilemler yaratan eğilimlerin onun kompozisyon dilini derinden etkilediği, bu etki neticesinde bestecinin geleneksel yazıdan uzaklaşıp çağdaş bir üslup geliştirme niyetiyle, eserlerinde iktidarın dayattığı estetiğe uygun düşecek motiflere yer verme çabasının koşut olarak ilerlediği gözlemlenmiştir. Viyolonsel repertuvarındaki en girift ve zor eserlerden biri olan 1. Viyolonsel Konçertosu'nun arşe tekniğine ve sol elde parmak bağımsızlığına önemli katkılar sağladığı, dört bölümlü yapısıyla klasik konçerto yaklaşımından uzaklaşan eserin çağının armonik ve melodik diliyle paralellik gösterdiği ancak tınısal ve yapısal anlamda geleneksel çizgileri koruduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, besides the compositions of Dimitri Shostakovich, his life, political conditions of the period he lived in and his position between art and politics were mentioned. The composer's Op.67 Mi Bemol Major Violoncello Concerto was examined and suggestions were made for the performers who are interested to perform this work. The aim of this thesis is to convey the artistic perspective of the composer to the musicians who want to interpret the works of Shostakovich. In this study, it is observed that the tendencies which appear as a result of the political and sociocultural transformations of the society and which bring deep dilemmas in composer's artistic thinking deeply affected the language of his compositions. The Violoncello Concerto, one of the most complex and difficult piece in the violoncello repertoire, provides a significant contribution to the bow technique and finger independence in the left hand.