6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde aşırı yararlanma
Lesion within the framework of Turkish Code of Obligations No.6098
  1. Tez No: 548162
  2. Yazar: İREM APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmamızın konusu“6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu Çerçevesinde Aşırı Yararlanma'dır”. Eğer bir sözleşmede taraflardan biri karşı tarafın sıkıntıda olmasını, deneyimsizliğini yahut tecrübesizliğini kullanarak kendi borcu ile diğer tarafın borcu arasında fahiş, göze çarpan bir dengesizlik yaratıyorsa aşırı yararlanma söz konusudur. Tarihinin çok eskiye dayanması ve uygulama alanının oldukça geniş olması nedeniyle bu hukukî müessese önem arz etmektedir. Konu incelenirken yürürlükteki Borçlar Kanunu'nun yanı sıra, yeri geldikçe yabancı ülkelerdeki ve eski kanundaki düzenlemelere de değinilmiştir. Sırasıyla aşırı yararlanma hakkında genel bilgiler, aşırı yararlanmanın ögeleri ve sonuçları çalışmamızda ele alınmıştır. Öte yandan tartışmalı noktalardan da bahsedilmiş ve bunlar aydınlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca yerli ve yabancı yargı kararları ile doktrindeki görüşlere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of our thesis is“Lesion within the framework of Turkish Code of Obligations no.6098”. If one counterparty benefits from difficult situation, thoughtlessness or inexperience of a counterparty and creates enorm imbalance between the debt of counterparty, so that this leads to an extreme profit out of this. Due to the fact that, history dates back to very old times and that the application area is wide, this legal institution should be allocated with significance. While the topic was examined, beside the law in force, the regulations in foreign countries and the old law were mentioned as and where appropriate. Successively, general knowledge about lesion is discussed in our thesis. On the other hand, controversial points have been discussed and have been tried to be unveiled. Also with domestic and foreign court decisions, opinions of the doctrine have been placed.