Gündelik konuşmalarda modern babalığa ve babalığın nesiller arası aktarımsal bağlamına dair kullanılan açıklayıcı repertuarlar ve ideolojik ikilemler
The explanatory repertoires and ideological dilemmas used on modern fatherhood and intergeneral transitional context of fatherhood in daily conversations
- Tez No: 548173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKLEM TEKDEMİR YURTDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmada; babalık icrasının nasıl anlamlandırılarak aktarıldığı, gündelik konuşmalarda baba olmanın anlamının nasıl kurulduğu odak noktası olarak belirlenmiş; bu çerçevede inşa edilen söylemleri eleştirel söylemsel psikoloji yaklaşımının açıklayıcı repertuarlar ve ideolojik ikilemler odakları bağlamında irdelemek amaçlanmıştır. Çalışmanın katılımcılarını 8'i baba olan ve 6'sı baba olmayan 14 erkek katılımcı oluşturmaktadır. Tüm katılımcılarla birebir görüşmeler yapılmıştır. Konuşmalar ses kayıt cihazı ile kaydedilmiş ve yazıya döküldükten sonra söylem analizine tabi tutulmuştur. Konuşmalarda tespit edilen açıklayıcı repertuarlar, tüm katılımcılarla yapılan görüşmelerde tespit edilen ve yalnızca baba olmayan katılımcılarla yapılan görüşmelerde tespit edilen açıklayıcı repertuarlar olmak üzere iki bölümde incelenmiştir. Tüm katılımcılarla yapılan görüşmelerde,“bedenin dışında gelişen babalık”,“babalıkla değişme”,“ikincil ebeveyn olarak baba”,“sınıflandırılamayan, bireysel /öznel babalık”ve“gelecekteki modern baba”olmak üzere 5 açıklayıcı repertuar tespit edilmiştir. Yalnızca baba olmayan katılımcıların konuşmalarında tespit edilen açıklayıcı repertuarlar,“dengeli babalık”,“empati kurulan baba”,“çevreden gözlemlenen babalık”,“çocuğun belirlediği babalık”şeklinde olmuştur. İdeolojik ikilemlerin ise,“babalık zordur / babalık zor değildir”,“anneden farklı / anneyle eşit – birlikte ebeveynlik”,“iyi olan modern babalık / kötü olan modern babalık”,“aktarılan modern babalık / uygulanan modern babalık”olarak ortaya çıktığı görülmüştür. Çalışmada modern babalığın içi geleneksel öğelerle dolduruluyor ve modern babalıkla uzlaştırılan melez bir babalık formu inşa ediliyor olsa da, modern babalık inançlarının öne çıkarıldığı görülmüştür. Babaların konuşmalarında annelerle ortak biçimde“bireysellik”temasının ortaya çıktığı, ancak bu temanın birbirine zıt motivasyonlarla ortaya çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on how the performance of fatherhood is interpreted and thereby transferred, together with how the concept of fatherood is constructed in daily conversations. In this regard, this study aims to examine the discourses constructed in this context within the framework of explanatory repertoires and ideological dichotomies, incidental to critical discursive psychology. The participants of this study include 14 men, 8 of whom are fathers and 6 of whom are non-fathers. One-to-one interviews were conducted with all participants. The interviews were recorded, documented and then examined with discourse analysis. The explanatory repertoires established in the interviews were analyzed in two sections, which are respective repertoires determined in all interviews and respective repertoires determined in the interviews with only non-father participants. As a result of all the interviews conducted; 5 separate explanatory repertoires were established, which are“the fatherhood formed out of the body”,“alteration with fatherhood”,“father as the secondary parent”,“nonclassified and personal fatherhood”, and“the modern father of the future”. The explanatory repertoires detected only in the interviews with non-father participants involve“balanced fatherhood”,“empathized father”,“environmentally observed fatherhood”, and“fatherhood identified by the child”. Furthermore, the determined ideological dichotomies include“fatherhood is hard / not hard”,“parenthood different from / joint - equal to motherhood”,“the good modern fatherhood / the bad modern fatherhood”, and“the transferred modern fatherhood / the applied modern fatherhood”. Despite the finding that the modern fatherhood is being loaded with conventional factors, thereby a new hybrid fatherhood which is compromised by the modern fatherhood is being constructed, the results indicate that the beliefs for the modern fatherhood were highlighted in the interviews. Furthermore, it is observed that the theme of“individualism”, which is shared with mothers, has appeared in the discourses of participants, yet it is seen that this theme contains incompatible motivations.