Konut seçimini etkileyen faktörlerin davranışsal iktisat bağlamında yapısal eşitlik modeli ile analizi: Erzincan örneği
Analysis of the factors affecting housing selection by structural equality model in the context of behavioral economics: Erzincan example
  1. Tez No: 548192
  2. Yazar: OĞUZHAN CANER ATABEYLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çalışma davranışsal iktisat kapsamında kadın ve erkek bireylerin iki ayrı cinsiyet olarak konut tercih ederken sergiledikleri davranışları konu edinmiştir. Erzincan ili merkez ilçe ve ilçeye bağlı beldeler çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Erzincan ilinde ikamet eden bireyler alt, orta ve üst gelir grubuna ayrılarak tabakalı örneklem oluşturulmuştur. Örneklem büyüklüğü 396 olarak tespit edilmiş, akabinde yapılan anket çalışmasıyla elde edilen yatay kesit verileri SPSS 21 ve LİSREL8.72 Paket Programlarıyla analiz edilmiştir. Yapısal Eşitlik Modeli analizleriyle elde edilen sonuçlarda modelin içsel gizil değişkenleri olan Demografik ve Ekonomik Koşullar, Birincil İhtiyaçlara Erişim, İkincil İhtiyaçlara Erişim, Sosyal Çevre ve Komşuluk, İç Mekân Kullanımı ve Dış Mekân Kullanımı faktörlerinin kadın ve erkek bireylerin her ikisinin de Konut Tercihi dışsal gizil değişkeni üzerinde pozitif yönde önemli etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Davranışsal iktisat bağlamında kadın ve erkek bireylerin konut tercihinde kayda değer farklı davranış sergilemedikleri saptanmıştır. Erzincan ili özelindeki kadın ve erkek bütün bireyler konut tercihinde tamamen rasyonel davranmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was found that the behavior of male and female individuals in the context of behavioral economics prefers housing as two distinct gender. Erzincan province, central district and connected towns constitute the universe of the study. Individuals residing in Erzincan province were divided into lower, middle and upper income groups and stratified samples were formed. The sample size was determined as 396, and the horizontal section data obtained by the subsequent survey study were SPSS 21 and LISREL8.72 package programs were analyzed. The results of structural equality model analyses revealed that demographic and economic conditions, primary needs, access to secondary needs, social environment and neighbourhood, indoor use and outdoor use of both male and female individuals had a positive effect on the external hidden variables of housing preference. In the context of behavioral economics, it was determined that women and men did not behave significantly differently in housing preferences. All men and women in Erzincan province are completely rational in housing preferences.