Çocukluk yaş grubunda akut bakteriyel gastroenterit etkenlerinin dağılımı
Distribution of agents of acute bacterial gastroenteritis in childhood age group
  1. Tez No: 54820
  2. Yazar: ORHAN BAYLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ALBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kolay uygulanabilen bir tedavi ile oldukça iyi sonuçların alınabildiği akut bakteriyel gastroenteritler, günümüzde halen çocukluk çağının önde gelen morbidite ve mortalite nedenleri arasında sayılmaktadır. Bu çalışmada toplumsal kaynaklı akut bakteriyel gastroenterit olgularında etkenlerin dağılımının saptanması amaçlanmıştır. Çalışmaya katılan akut gastroenteritli 320 hastanın dışkı örnekleri, önce makroskobik ve mikroskobik yönden incelenmiş, mikroskobisinde herhangi bir protozoon saptanmamış dışkı örneklerinin kültürü yapılarak sık ve ender rastlanan bakteriyel etkenler ve bunların yaş, cinsiyet, çalışmanın yapıldığı aylar, alınan dışkı örneklerinin makroskopi ve mikroskopi sonuçları ile ilişkisi araştırılmıştır. Üçyüzyirmi dışkı örneğinin 105 (%32.8)'inde 106 bakteriyel etken izole edilmiş olup, bu etkenlerin %42.5'ini Shigella sp., %28.3'ünü Salmonella sp., %9.4'ünü Aeromonas sp., %8.5'ini Campylobacter jejuni, %8.5'ini Vibrio cholerae ve %2.8'ini Yersinia enterocolitica oluşturmuştur. İzole edilen bakterilerin %29.2'sinin rutin aranan etkenler (Shigella sp., Salmonella sp.) dışında kalan bakterilerden oluştuğu tespit edilmiştir. Diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de akut bakteriyel gastroenterit etkenlerinin başında Shigella ve Salmonella cinsi bakteriler gelmektedir. İzolasyon ve identifikasyonu oldukça zahmetli olan ve ülkemizde henüz rutine girmeyen diğer enteropatojen bakterilerin sıklığının, ülkemizin değişik bölgelerinde yapılacak geniş kapsamlı çalışmalar ile belirlenmesi bunların gerçek dağılımlarının ortaya konmasını sağlayacaktır. 57
Özet (Çeviri)
Acute bacterial gastroenteritis, a disease in which good results can be obtained with an easily applicable treatment, is still a leading morbidity and mortality cause in the childhood age group. The objective of this study was to determine the distribution of agents in community acquired acute bacterial gastroenteritis cases. Stool specimens of 320 patients with acute gastroenteritis were examined macroscopically and microscopically and then cultures were performed for specimens in which no protozoon was detected and frequently and rarely encountered bacterial agents were sought and the association between these agents and age, sex, months the study carried out, macroscopic and microscopic examination results of the stool specimens was studied. One hundred and six bacterial agents were isolated in 105 (32.8%) of 320 stool specimens and of these 42.5% were Shigella sp., 28.3% were Salmonella sp., 9.4% were Aeromonas sp., 8.5% were Campylobacter jejuni, 8.5% were Vibrio cholerae and 2.8% were Yersinia enterocolitica. Bacteria other than routinely sought agents (Shigella sp., Salmonella sp.) made up 29.2% of the bacteria isolated. Bacteria from the genera Shigella and Salmonella are the leading agents of acute bacterial gastroenteritis in Turkey as this is the case in other developing countries. Determination by extensive studies in various regions of our country of the frequency of other enteropathogen bacteria will establish the real distribution of these bacteria isolation and identification of which are quite laborious and not yet routinely performed in our country. 58