Akut bakteriyel gastroenterit ve akut viral gastroenterit tanılarıyla yatırılarak izlenen çocuk hastaların epidemiyolojik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the epidemiological and clinical characteristics of pediatric patients hospitalized with diagnoses of acute bacterial gastroenteritis and acute viral gastroenteritis
  1. Tez No: 941743
  2. Yazar: BESTE AKINAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
1. ÖZET Amaç: Akut gastroenterit (AGE), çocukluk çağında özellikle yaşamın ilk 24 ayında sık görülen, morbidite ve mortaliteye neden olabilen önemli bir klinik tablodur. Bu çalışmanın amacı, 1 ay–18 yaş arası çocuklarda AGE nedeniyle hastaneye yatırılan olguların klinik, laboratuvar ve epidemiyolojik özelliklerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Servisi'nde 1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında AGE tanısı ile yatırılarak tedavi edilmiş 1 ay-18 yaş arası 833 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Her bir hastanın demografik bilgileri, klinik bulguları, laboratuvar verileri, yatış sırasındaki klinik izlemi, komplikasyonları ve prognozu retrospektif olarak incelenip değerlendirilmiştir. Akut gastroenterit tanısı ile yatan hastaların bakteriyel ve viral ayırımı etken saptanmasına yönelik test sonuçları ile yapıldı. Etken saptanamayan vakalar ise dışkı incelemelerinin yanı sıra klinik özellikler ve akut faz reaktanlarının sonuçlarının birlikte değerlendirilmesiyle yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 833 hastanın yaş ortalaması 34,7±42,67 ay olup, %52,7'si erkekti. Hastaların %60,4'ü 23 ay ve altında yer almakta olup, 3 paraziter etken saptanan olgu analiz dışı bırakılmış, kalan 830 hasta klinik ve laboratuvar bulguları doğrultusunda etken özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Bu sınıflamaya göre hastaların %76,7'si (n=637) viral ve %23,3'ü (n=193) bakteriyel olarak değerlendirilmiştir. Hastaların %65,7'sinde etken saptanmış olup, en sık izole edilen patojenler sırasıyla rotavirüs (%61), Salmonella spp. (%16,2) ve adenovirüs (%5,4) olmuştur. Salmonella spp. saptanan olguların %71,4'ü ampisiline, %66,7'si siprofloksasine duyarlı bulunurken; tüm olgular seftriakson ve trimetoprim-sulfametoksazole (TMP-SMX) karşı duyarlılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Objective: Acute gastroenteritis (AGE) is a significant clinical condition commonly observed in childhood, particularly during the first 24 months of life, and may lead to morbidity and mortality. The aim of this study is to evaluate the clinical, laboratory, and epidemiological characteristics of cases hospitalized due to AGE in children aged between 1 month and 18 years. Materials and methods: A total of 833 patients aged between 1 month and 18 years who were hospitalized and treated with a diagnosis of AGE at the Pediatric Infectious Diseases Department of Ankara University Faculty of Medicine between January 1, 2013, and December 31, 2022, were included in the study. The demographic data, clinical findings, laboratory results, clinical course during hospitalization, complications, and prognosis of each patient were retrospectively reviewed and analyzed. The distinction between bacterial and viral gastroenteritis in hospitalized patients was made based on diagnostic test results for pathogen detection. In cases where a specific pathogen could not be identified, the classification was made by evaluating stool examinations together with clinical features and acute phase reactant levels. Results: The study included 833 patients with a mean age of 34.7±42.67 months, of whom 52.7% were male. Among the patients, 60.4% were aged ≤23 months. Three patients with parasitic pathogens were excluded from the analysis, and the remaining 830 patients were classified according to their clinical and laboratory findings based on etiological characteristics. Of these, 76.7% (n=637) were evaluated as viral and 23.3% (n=193) as bacterial AGE. Pathogens were identified in 65.7% of the patients, with the most frequently isolated agents being rotavirus (61%), Salmonella spp. (16.2%), and adenovirus (5.4%). Among the Salmonella spp. isolates, 71.4% were susceptible to ampicillin and 66.7% to ciprofloxacin, while all isolates were sensitive to ceftriaxone and trimethoprim-sulfamethoxazole (TMP-SMX).