Kütahya çini sanatının günümüzdeki durumu ve çini ustası Selahattin Uslu
Kütahya tile art present state and tile master Selahattin Uslu
  1. Tez No: 548207
  2. Yazar: ERDEM YANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada geçmişten günümüze Kütahya çini sanatının günümüzdeki durumu ve çini ustası Selahattin Uslu'nun hayatı ve çalışmaları incelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öncelikle çininin tanımı yapılmış daha sonra Osmanlı dönemi Kütahya çini sanatı, Cumhuriyet dönemi Kütahya çini sanatı, Cumhuriyet dönemi öncesi Kütahya çini sanatçıları ve ustaları, Cumhuriyet dönemi çini sanatçıları ve ustaları, günümüzde bulunan çini ustaları ve alanlarına göre atölyeler, 2017 yılına ait kütahya ticaret ve sanayi odasına kayıtlı çini ile ilgilenen usta, sanatçı ve çinicilik ile uğraşan kişi sayılarına ait bilgiler, ustaların seramik ve çini alanında karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik beklenti ve istekleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Selahattin Uslu'nun çocukluk hayatı, eğitim hayatı, çalışma hayatı, sanat yaşamı ve eserleri anlatılmıştır. Üçüncü ve son bölüm uygulama bölümüdür. Bu bölümde, Selahattin Uslu'nun özgün desenlerinin farklı özellikteki tabaklara ve farklı renkler kullanılarak uygulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life of Kütahya tile art from the past to the present and the life and works of Selahattin Uslu, the master of tile are examined. The thesis consists of three parts. In the first chapter, firstly the china is defined, then the art of Kütahya tile in the Ottoman period, the art of Kütahya tile in the Republican period, the artists and the masters of Kütahya tile before the Republican period, the artists and craftsmen of the Republican period, the workshops of china masters and their fields, nowadays, and information regarding the number of masters, artists and craftsmen dealing with tiles registered to the chamber of industry, the problems faced by the craftsmen in the ceramic and tile sector and the expectations and desires of these problems. In the second part, Selahattin Uslu's childhood life, education life, working life, art life and works are explained. The third and final part is the application section. In this section, it is tried to apply the original designs of Selahattin Uslu by using different colors and plates.