Eğitim yöneticilerinin liderlik tarzları ile çatışma yönetim stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysing the relationship between leadership styles and conflict management strategies of school principals
  1. Tez No: 548206
  2. Yazar: MÜSLÜM ÇAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin liderlik stilleri ve çatışma yönetimi stratejilerini kullanma becerilerini belirlemek, liderlik tarzlarının çatışma yönetimine etkisini ve liderlik tarzı ile çatışma yönetim stratejisi arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmaktır. Bu çalışmada kullanılan araştırma modeli ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın değişkenlerinden biri (bağımsız/dışsal) okul yöneticilerinin liderlik tarzı, diğeri (bağımlı/içsel) çatışma yönetim stratejileridir. Araştırmanın evrenini Kırıkkale il genelinde bulunan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Toplam 216 okuldan 48'i seçilmiş, 3076 öğretmen arasından yalnızca 464'ünün değerlendirmeleri ile bu araştırma hazırlanmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak, Liderlik Tarzı Davranış Ölçeği Formu ve Örgütsel Çatışma Envanteri (Rahim Organizational Conflict Inventory II) kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 15.0 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, okul yöneticilerinin dönüşümcü ve etkileşimci liderlik tarzını sergileyenlerin oranları birbirine yakın olmakla birrlikte, dönüşümcü liderlik davranışlarını sergileyenlerin sayısı çoğunluktadır. Okul yöneticileri karşılaştıkları çatışma durumları karşısında en çok tümleştirme stratejisini kullanmaktadır. Tümleştirme stilinden sonra yöneticilerce en çok tercih edilen stil uzlaşma ve ödün vermedir. Okul yöneticileri en az kaçınma ve hükmetme çatışma yönetim stratejisini kullanmaktadır. Okul yöneticilerin dönüşümcü liderlik davranışlarını gösterme düzeyi arttıkça; tümleştirme, uzlaşma, ödün verme, kaçınma çatışma yönetim stratejisini kullanma sıklığının da arttığı, hükmetme stratejisi düzeyi azaldığı görülmüştür. Tümleştirme stratejisinin en güçlü yordayıcısının dönüşümcü liderlik olduğu; ödün verme stratejisine yönelik dönüşümcü liderliğin etkileşimci liderlikten daha etkili bir yordayıcı olduğu, dönüşümcü liderliğin hükmetme stratejisini negatif yönde etkileşimci liderliğin ise pozitif yönde yordadığı, dönüşümcü liderliğin etkileşimci liderliğe göre uzlaşma stratejisinin daha etkili bir yordayıcı olduğu araştırmanın bulguları arasındadır. Araştırmaya göre kaçınma stratejisini dönüşümcü liderlik negatif yönde etkileşimci liderlik ise pozitif yönde yordamaktadır. Politika yapıcılar ve eğitim planlayıcıları için öneride bulunacak olursak: Eğitimde istenilen hedeflere ulaşmayı kolaylaştırmak için, eğitim yöneticilerinin yüksek lisans, seminer, hizmet içi eğitim vs. gibi etkinliklerle bilgi ve beceri sahibi olmaları sağlanabilir. Ayrıca eğitim fakültelerinde liderlik ve yönetim içerikli derslerin artırılması yönetici adaylarının gelişimine katkı sağlayacaktır. Araştırmacılar ise bu çalışmadan farklı olarak dönüşümcü ve etkileşimci liderlik tarzlarını eğitim ortamında gözlemleyerek kıyaslama yapabilirler. Sadece yöneticilerin değil öğretmen, öğrenci ve velilerin çatışmaya yaklaşımları araştırılabilir. Daha fazla değişken ve daha büyük örneklem üzerinde daha kapsamlı çalışma yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the leadership styles of school managers and their skills in using conflict management strategies, to explain the impact of leadership styles on conflict management and to reveal the relationship between leadership style and conflict management strategy.The research model used in this research is a relational screening model. The research model used in this research is a relational screening model. One of the variables of the research (independent / external) is the leadership style of the school administrators and the other one (dependent / internal) conflict management strategies. The framework of this research consists of teachers who work in kindergarten, primary, secondary and high schools in Kırıkkale province. Of the 216 schools, 48 were selected and only 464 out of 3076 teachers were evaluated.In this research, Leadership Style Behavior Scale Form and Organizational Conflict Inventory (Rahim Organizational Conflict Inventory II) were used as data collection tools. For data analysis, SPSS 15.0 statistical package program was used. In line with the findings of the research, although the rates of those who exhibit transformational and interactive leadership styles of school administrators are close to each other, the number of those exhibiting transformational leadership behaviors is the majority. School administrators use the most integration strategy in the face of conflict situations. The most preferred style by managers after integration style is reconciliation and compromise. School administrators use conflict management strategy in the least avoidance and domination. As the level of showing the transformational leadership behaviors of school administrators increased; It has been observed that frequency of integration, reconciliation, concession, avoidance conflict management strategy has increased and the level of domination strategy decreased. The most powerful predictor of integration strategy is transformational leadership; It is among the findings of the research that transformational leadership is a more effective predictor of transformational leadership, and transformational leadership is positively predicting the dominant strategy and negative interactionist leadership is positively predictive. According to the research, transformational leadership negatively and interactional leadership positively predicts the avoidance strategy.To make recommendations for policy-makers and education planners: To facilitate theachievement of the desired targets in education, education managers can be provided withknowledge and skills through activities such as master's degree, seminar and in-servicetraining.Moreover, increasing the leadership and management courses in the faculties ofeducation will contribute to the development of executive candidates. Researchers, differentlyfrom this study, can compare transformational and interactive leadership styles in theeducational ambience. Not only managers also teachers, students and parents can beinvestigated approaches to conflict. More variables and larger samplings can be studied moreextensively.